شنبه , جولای 13 2024
آخرین خبرها

جاهای دیدنی سمنان

جاهای دیدنی سمنان

سمنان مرکز استان سمنان و شهرستان سمنان است و در فاصله 216 کیلومتری تهران قرار گرفته است. آب و هوای شهر سمنان، گرم و خشک است و دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد می باشد. در این شهر جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی زیادی وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی سمنان آشنا شوید.

برای اجاره بهترین اقامتگاهها اینجا کلیک کنید

از جاهای دیدنی سمان می توان کاروانسرای لاسجرد، خانه رجبی، عمارت و باغ امیر، مسجد جامع سمنان، خانه ترابی، مسجد امام سمنان، دروازه ارگ سمنان، گرمابه حضرت و خانه تدین را نام برد.

رستوران های سمنان

اگر به سمنان سفر می کنید حتما به رستوران های آن بروید و لذت خوردن یک غذای خوشمزه را تجربه کنید. از رستوران های سمنان می توان به رستوران مجلس افروز سمنان، رستوران دارچین سمنان، رستوران سنتی باغ شهر سمنان، رستوران هتل ایرانگردی و جهانگردی سمنان، رستوران عمارت بادگیر سمنان و غیره اشاره کرد.

رستوران های سمنان

اجاره سوئیت در سمنان

یکی از گزینه ها برای اقامت در سمنان، سوئیت های این شهر می باشد. شما می توانید قبل از سفر به این شهر زیبا سوئیت مورد نظر خود را رزرو نمایید تا هنگام ورود به سمنان با خیال راحت به گردش و تفریح بپردازید.

هتل های سمنان

در سفر به سمنان می توانید در هتل های این شهر اقامت کنید. از هتل های سمنان می توان هتل جهانگردی سمنان ( هتل سه ستاره )، هتل ایثار سمنان ( هتل سه ستاره )، هتل گوت که مال سمنان ( هتل سه ستاره ) و هتل بوتیک اسفنجان سمنان ( هتل سه ستاره ) را نام برد.

هتل های سمنان

کاروانسرای لاسجرد

کاروانسرای لاسجرد متعلق به دوران شاه عباس اول صفوی می باشد و از جاهای دیدنی سمنان به شمار می رود. مصالح به کار رفته در ساخت این کاروان سرا سنگ، ملات گچ، اجر، ساروج می باشد و برای پایه‌های ضلع خارجی هم از سنگ استفاده شده است. کاروان سرا دارای چهار ورودی در چهار طرف با طاق های قوس دار می باشد که به وسیله حیاط به دالان‌ها مرتبط می‌شوند. کاروان سرا دو ایوانی می باشد و  بیست و چهار حجره دور تا دور حیاطی بزرگ قرار دارند. این بنای تاریخی در سال 1377 به شماره ثبت 1995 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کاروانسرای لاسجرد

آدرس: ایران ، استان سمنان ، 13 کیلومتری شمال غربی شهر سرخه ، مجاور زائر سرای حضرت جوادالائمه (ع) لاسجرد، بازار سمنان

خانه رجبی

قدمت خانه رجبی به دوران قاجار برمی گردد و به خانواده‌ی رجبی (کلانتر وقت سمنان) تعلق دارد. این خانه تاریخی دارای قسمت های مختلفی مانند اتاق های تابستانی، اتاق های زمستانی، حیاط مرکزی، یک راهرو طولانی و باغچه می باشد. خانه رجبی از جاهای دیدنی سمنان به شمار می‌رود و در سال 1375 با شماره ثبت 1787 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه رجبی

آدرس: ایران ، استان سمنان ، سمنان ، خیابان ابوذر غفاری

عمارت و باغ امیر

عمارت باغ امیر در خیابان باغ فردوس سمنان قرار دارد و متعلق به دوران قاجار می باشد. این بنا بین سال‌های 1275 تا 1285 توسط استاد معمارباشی و به دستور میرزا آقا فامیلی ساخته شده است. عمارت و باغ امیر دارای دو باغ و منزل مسکونی است که در سال 1394 مورد بازسازی قرار گرفت و امروزه به عنوان موزه مردم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که این عمارت در مجاورت باغ بزرگ امیر اعظم (مشهورترین حاکم ایالت قومس) قرار داشت نام آن را عمارت و باغ امیر گذاشته اند. این اثر تاریخی در سال 1377 با شماره ثبت 2143  در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارت و باغ امیر

آدرس: ایران ، استان سمنان ، سمنان ، خیابان باغ فردوس

مسجد جامع سمنان

مسجد جامع سمنان قدیمی ترین اثر تاریخی شهر سمنان است. این مسجد دارای چندین شبستان است که قدیمی‌ترین شبستان مسجد، شبستان زمستانی آن است. مسجد جامع سمنان در سال 1310 با شماره  ثبت 163 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد جامع سمنان

آدرس: ایران ، استان سمنان ، سمنان ، خیابان امام

بازار سمنان

قدمت بازار سمنان به دوران قاجار برمی گردد و از جاهای دیدنی سمنان می باشد. این بازار حدود هزار و ششصد متر طول دارد و در خیابان امام، خیابان شهدا قرار دارد. معماری این بازار به شیوه معماری قدیمی ایرانی، با سقف‌های خشتی و آجری می باشد و تا به امروز، بزرگترین مرکز خرید و فروش کالاهای تجاری در سمنان بوده است. این اثر تاریخی در سال 1375 با شماره ثبت 1740 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار سمنان

آدرس: ایران ، استان سمنان ، سمنان ، خیابان امام ، خیابان شهدا

خانه ترابی

خانه ترابی در دوران قاجار ساخته شده است و در محله کهن دژ قرار دارد. این خانه دارای دو بخش شمالی و جنوبی می باشد که در دو طرف حیاط مرکزی ساخته شده‌اند. بخش جنوبی از معماری دوره صفوی الهام گرفته و بخش شمالی به دوره پهلوی تعلق دارد. مهم‌ترین بخش خانه ترابی، اتاق پنج دری یا شاه نشین آن می باشد که در بخش جنوبی قرار گرفته است. این خانه تاریخی به شماره ثبت 29744 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه ترابی

آدرس: ایران ، استان سمنان ، سمنان، محله کهنه دژ ، پشت پاساژ شاه جویی ، رو به روی حمام تاریخی قلی

مسجد امام سمنان

مسجد امام سمنان معروف به مسجد سلطانی از آثار تاریخی ساخته شده در دوره فتحعلی شاه قاجار است. این مسجد تاریخی چهار ایوانی است و دارای چهار در بزرگ ورودی از شمال، جنوب، شرق و شمال غربی می باشد. مسجد امام سمنان توسط حاج سید حسن حسنی و استادی صفرعلی معمار ساخته شده است. این مسجد در سال 1315 با شماره 257 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد امام سمنان

آدرس: ایران ، استان سمنان ، سمنان ، خیابان امام

دروازه ارگ سمنان

قدمت دروازه ارگ سمنان دروازه شمالی به دوران قاجار برمی گردد و تنها اثر باقی مانده از ارگ سمنان است. این بنا در زمان بهمن میرزای بهاالدین، فرزند فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. با توجه به کتیبه ای که در این بنا وجود دارد این ساختمان در سال 1302 هجری قمری، در زمان سلطنت ناصر الدین شاه قاجار و حکمرانی انوشیروان میرزا، حکمران دامغان، شاهرود و بسطام  پایان یافته است. مجموعه‌ی ارگ دولتی قدیم به جز دروازه‌ی شمالی آن در دوران رضاشاه هنگام ساخت خیابان‌ها و بناهای جدید تخریب شد. این اثر  تاریخی در سال 1358 با شماره ثبت 395 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت  رسیده است و از جاهای دیدنی سمنان می باشد.

دروازه ارگ سمنان

آدرس: ایران ، استان سمنان ، سمنان ، تقاطع خیابان طالقانی و خیابان شیخ فضل‌الله نوری

گرمابه حضرت سمنان

قدمت گرمابه‌ی حضرت سمنان که با نام گرمابه‌ی پهنه نیز شناخته می‌شود به دوره‌ی صفوی و قاجاریه برمی گردد. این حمام که از جاهای دیدنی سمنان می باشد بین مسجد جامع و امامزاده یحیی قرار دارد. قسمت های مختلف این حمام، رختکن یاسر بینه، گرم خانه و خزانه می باشد و در سال 1373 سازمان میراث فرهنگی بعد از مرمت آن را به موزه‌ی مردم‌شناسی تبدیل کرده است. این بنای تاریخی در سال 1353 با شماره ثبت 1022  در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گرمابه حضرت سمنان

خانه تدین

خانه‌ی تدین به یکی از تجار سرشناس سمنانی تعلق داشت و با نام خانه محمدیه نیز شناخته می‌شود. قدمت این خانه تاریخی به دوران قاجار برمی گردد و در خیابان طالقانی سمنان، در راسته بازار شمالی – جنوبی، داخل کوچه‌ای قرار دارد. قسمت های مختلف این خانه شامل حوض‌خانه، تالارهای زمستان نشین و تابستان نشین، اصطبل، آشپزخانه و حیاط مرکزی می باشد. در حال حاضر این خانه در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان می باشد و از جاهای دیدنی سمنان به شمار می رود.

خانه تدین

صنایع دستی سمان

از صنایع دستی سمنان می توان به سفال گری، منبت چوب، گلیم بافی و چاپ قلمکار اشاره کرد.

سوغات سمنان

انواع نان های مختلف مانند شیرمال، فطیر، کماچ، نان پیازی و غیره از سوغات شهر سمنان می باشد.

درباره‌ی هستی پورعلی

همچنین ببینید

هتل های شوشتر

هتل های شوشتر

هتل های شوشتر شوشتر به عنوان پایتخت سازه های آبی جهان شناخته می‌شود. جاذبه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *