شنبه , جولای 13 2024
آخرین خبرها

جاهای دیدنی سلماس

جاهای دیدنی سلماس

سلماس در استان آذربایجان غربی واقع شده است. این شهر تاریخی دارای قدمتی چند هزار ساله می باشد. سلماس از شرق به دریاچه ارومیه، از غرب به مرز ایران و ترکیه، از شمال به شهرستان خوی و از جنوب به شهرستان ارومیه محدود می‌شود. در سال 1309 هجری شمسی زمین لرزه‌ای این شهر را که دیلمقان هم نامیده می‌شد ویران کرد. شهر جدید سلماس در کنار ویرانه‌های دیلمقان، دوباره بنا شد. این شهر تاریخی دارای جاذبه های گردشگری زیادی می باشد پس تا انتها با ما باشید تا با جاهای دیدنی سلماس آشنا شوید.

برای اجاره بهترین اقامتگاهها اینجا کلیک کنید

از جاهای دیدنی سلماس می توان کول تپه اهرنجان، کلیسای قره باغ، کلیسای سرکیس مقدس، کلیسای قدیمی قزلجه، کلیسای گئورگ مقدس هفتوان، حمام شیخ سلماس، قلعه چهریق سلماس، کلیسای آخته خانه، کلیسای مار سرکیس، سنگ نگاره ساسانی خان تختی، کلیسای محلم، امامزاده کهنه شهر، آبشار خور خوره سلماس (آبشار ممکان)، تالاب آق زیارت، چشمه آب گرم ایستی سو سلماس و گور دخمه هدر سلماس را نام برد.

رستوران های سلماس

در سفر به شهر تاریخی سلماس می توانید به رستوران های این شهر بروید و غذاهای محلی سلماس را امتحان کنید. از رستوران های سلماس می توان به رستوران غزال، رستوران حاج احمد، رستوران مادر،رستوران کباب لیمون و غیره اشاره کرد.

رستوران های سلماس

اجاره سوئیت در سلماس

وقتی مبلغ زیادی را هزینه می کنید و مسیر طولانی را طی می کنید تا خود را به سلماس برسانید، چه بهتر که با طولانی تر کردن سفر خود این فرصت را داشته باشید تا از تک تک جاذبه های گردشگری آن دیدن کنید. با اجاره سوئیت در سلماس می توانید به راحتی در این شهر اقامت کنید و از سفر خود لذت ببرید.

هتل های سلماس

یکی از گزینه ها برای اقامت در سلماس، هتل های این شهر می باشد. هر چند هتل های زیادی در این شهر وجود ندارد اما از هتل های آن می توان به هتل سه ستاره سلماس اشاره کرد.

هتل های سلماس

کول تپه اهرنجان

قدمت کول تپه اهرنجان که با نام تپه تاریخی اهرنجان نیز شناخته می‌شود به دوران پیش از تاریخ ایران باستان برمی گردد. این تپه قدیمی ترین منزلگاه جوامع بشری در استان آذربایجان غربی به شمار می‌رود و قدمت آن به نه هزار سال پیش برمی گردد. این اثر تاریخی در سال 1377 با شماره ثبت 2102 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از جاهای دیدنی سلماس می باشد. آثاری مانند سنگ های آبسیدین و وسایل و ابزارآلات سفالی و سنگی در این منطقه کشف شده است.

کول تپه اهرنجان

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، شمال غرب شهر سلماس ، ما بین کوی فرهنگیان 1 و 2

کلیسای قره باغ

کلیسای قره باغ با نام کلیسای سورپ پطرس شناخته می‌شود و تاریخ دقیق بنای اولیه آن به درستی معلوم نیست. این کلیسا دارای سه بخش محل عوام، محل سرود خوانان و محراب می باشد. نمای بیرونی دیوارهای کلیسا با سنگ‌های قلوه ای و لاشه سنگ‌های بسیار بزرگ ساخته شده است. نمای داخلی دیوارهای کلیسای قره باغ نیز با استفاده از سنگ‌های قلوه‌ای ساخته شده و ورودی کلیسا در دیوار جنوبی قرار دارد. گنبد کلیسای قره باغ که روی بخش عوام ساخته شده از سنگ‌های قلوه ای و لاشه ای با ملات گچ تشکیل شده است. کلیسای قره باغ در روستای قره باغ قرار دارد و از جاهای دیدنی سلماس به شمار می رود. این کلیسا در سال 1362 هجری شمسی با شماره ثبت 1650 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کلیسای قره باغ

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، 75 کیلومتری شمال ‌شرق شهرستان ارومیه و 35 کیلومتری جنوب ‌شرق شهرستان سلماس ، روستای قره باغ

کلیسای سرکیس مقدس

کلیسای سرکیس مقدس در روستای قلعه سر واقع شده و قدمت آن به سال 1806 میلادی برمی‌گردد. این کلیسا توسط روستایی های ارمنی ساخته شد و از جاهای دیدنی سلماس به شمار می رود. تنها بخش های اندکی از این کلیسای تاریخی باقی مانده است و قسمت های زیادی از بنا فروریخته اند. روی سنگ‌های دیوارهای کلیسا نوشته‌هایی به زبان ارمنی دیده می شود. در اطراف کلیسا نیز گورستانی قدیمی وجود دارد.

کلیسای سرکیس مقدس

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، سلماس ، روستای قلعه سر

کلیسای قدیمی قزلجه

قدمت کلیسای قدیمی قزلجه به دوره صفویه و قاجاریه برمی‌گردد. این کلیسا در روستای قزلجه قرار دارد و از جاهای دیدنی سلماس است. کلیسای قدیمی قزلحه ابعادی مستطیلی شکل دارد و در سالن اصلی آن چهار ستون دیده می شود. این اثر تاریخی در سال 1380 با شماره ثبت 4841 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کلیسای قدیمی قزلجه

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، سلماس ، روستای قزلجه

کلیسای گئورگ مقدس هفتوان

قدمت کلیسای گئورک مقدس هفتوان به دوره صفوی بر می‌گردد و در روستای هفتوان، از توابع شهرستان سلماس قرار دارد. این کلیسا به صورت یک هرم دوازده ترک و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است. کلیسای گئورک در زلزله سال 193 میلادی دچار صدماتی شد که مورد بازسازی قرار گرفت. در بخش ورودی کلیسا چند کتیبه به چشم می‌خورد که به خطوط ارمنی و تصاویر مذهبی منقوش هستند. این اثر تاریخی در سال 1380 با شماره ثبت 4842 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کلیسای گئورگ مقدس هفتوان

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، شهرستان سلماس ، روستای هفتوان

حمام شیخ سلماس

قدمت حمام شیخ سلماس به زمان پهلوی اول برمی گردد که ساخت آن حدود سه سال طول کشید. سطح این حمام از زمین سه متر و نیم پایین‌تر است و برای تامین آب مورد نیاز آن از دو نهر جنوبی و غربی شهر استفاده می شد. سنگ، آجر، گچ، آهک و ماسه از مصالح به کار رفته در ساخت این بنای تاریخی می باشد. بانی حمام شیخ سلماس، محمد تسوجی بود و اولین و قدیمی‌ترین حمام سلماس پس از زلزله سال 1309 محسوب می‌شود. این اثر تاریخی در سال 1379 با شماره ثبت 3475 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید که در حال حاضر به مجموعه فرهنگی و هنری و نمایشگاه آثار مردم‌شناسی تبدیل شده است.

حمام شیخ سلماس

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، سلماس

قلعه چهریق سلماس

قدمت قلعه چهریق سلماس به هزاره اول قبل از میلاد بر می‌گردد و در نزدیکی روستای چهریق علیا قرار دارد. این قلعه تاریخی که اولین ساکنان آن اورارتوها بوده‌اند از جاهای دیدنی سلماس به شمار می رود.  قلعه چهریق سلماس در سال 1377 با شماره ثبت 2075 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

قلعه چهریق سلماس

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، 25 کیلومتری شهرستان سلماس ، نزدیکی روستای چهریق علیا

کلیسای آخته خانه

کلیسای آخته خانه در روستای آخته خانه قرار دارد و قدمت آن طبق لوح سردر ورودی به سال 1890 میلادی برمی‌گردد. این بنای مستطیلی شکل، در سالن اصلی آن چهار ستون مدور آجری قرار دارند که پیشتر گنبد بنا روی آن استوار شده بود. امروزه این گنبد از جای خود درآورده شده و در کنار بنا روی زمین قرار داده شده است. این اثر تاریخی در سال 1381 با شماره ثبت 6159 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کلیسای آخته خانه

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، شهرستان سلماس ، روستای آخته خانه

کلیسای مار سرکیس

قدمت کلیسای مار سرکیس به دوره قاجار بر می‌گردد و در روستای خسروآباد از توابع شهرستان سلماس قرار دارد. در محوطه کلیسا گورهایی دیده می‌شود که روی قدیمی ترین آن ها تاریخ های 1890 و 1837 حک شده اند. این کلیسا همچنان فعال است و از جاهای دیدنی سلماس به شمار می رود. کلیسای مار سرکیس در سال 1381 با شماره ثبت 7532 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کلیسای مار سرکیس

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، شهرستان سلماس ، بخش مرکزی ، روستای خسروآباد

سنگ نگاره ساسانی خان تختی

قدمت سنگ نگاره ساسانی خان تختی به دوره ساسانیان و قرن سوم پس از میلاد برمی گردد. در این سنگ نگاره والریانوس پادشاه روم در مقابل شاپور ساسانی زانو زده و دو نفر از حاکمان محلی ارمنی در حال تقدیم هدایایی به اردشیر و شاپور هستند. این اثر تاریخی در سال 1310 هجری شمسی با شماره ثبت 161 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سنگ نگاره ساسانی خان تختی

آدرس: ایران ، آذربایجان غربی ، 15 کیلومتری جاده سلماس به ارومیه ، نزدیکی روستای خان تختی

کلیسای محلم

کلیسای محلم در روستای محلم (ملحم) قرار دارد و قدیمی ترین کلیسا از دو کلیسای موجود در این روستا است. متاسفانه از این کلیسا که قدمت آن به سال 1880 میلادی برمی‌گردد جز در ورودی و چند طاق نیمه فرو ریخته چیزی به جا نمانده است. کلیسای جدیدتر در فاصله پانصد متری از کلیسای قبلی قرار دارد و تنها برج ناقوسی بدون ناقوس و صحنی ویران شده از آن باقی مانده است. کلیسای قدیمی در سال 1381 با شماره ثبت 6158 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کلیسای محلم

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، شهرستان سلماس ، بخش مرکزی ، روستای محلم

امامزاده کهنه شهر

امامزاده کهنه شهر که با نام امامزاده اسحاق تازه شهر نیز شناخته می‌شود در هشت کیلومتری سلماس، در کهنه شهر (تازه شهر) قرار دارد. این مکان آرامگاه تعدادی از فرزندان امام هادی (ع) به نام های امامزاده اسحاق (ع)، امامزاده ابراهیم (ع)، امامزاده محمد (ع)، امامزاده جعفر (ع) و امامزاده محمود (ع) است. این اثر در سال 1381 با شماره ثبت 7858 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

امامزاده کهنه شهر

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، 8 کیلومتری شمال غربی سلماس ، تازه شهر

آبشار خور خوره سلماس (آبشار ممکان)

آبشار خور خوره سلماس که با نام های آبشار ممکان و آبشار دره خور خوره نیز شناخته می‌شود حد فاصل دو روستای سرگل و ممکان قرار گرفته است. این آبشار سی و پنج متر ارتفاع دارد و در دره‌ای به عمق هشتاد متر واقع شده است. اطراف این آبشار هیچ گونه امکانات رفاهی وجود ندارد. این آبشار از جاهای دیدنی سلماس به شمار می رود و دارای طبیعتی بکر و دست نخورده می باشد.

آبشار خور خوره سلماس (آبشار ممکان)

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، شهرستان سلماس ، حدفاصل روستاهای سرگل و ممکان

تالاب آق زیارت

مساحت تالاب آق زیارت گاهی به ده هکتار می رسد و در بیست کیلومتری شهر سلماس واقع شده است. آب این تالاب را آب‌های سطحی و گاهی طغیان رودخانه زولاچای تامین می‌کنند. تالاب آب شیرین آق زیارت زیستگاه مناسبی برای زمستان گذرانی و استراحتگاه پرندگان مهاجر است.

تالاب آق زیارت

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، 20 کیلومتری سلماس

چشمه آب گرم ایستی سو سلماس

چشمه آب گرم ایستی سو سلماس در روستای آبگرم، حد فاصل ارومیه و سلماس قرار دارد. این چشمه آب گرم از آبی گرم با املاح معدنی مانند گوگرد برخوردار است که پزشکان استفاده از آن را برای درمان بیماری‌های پوستی مناسب می دانند.  دمای این چشمه در حدود هفده درجه سانتیگراد است و در فاصله‌ی کمی از گردنه قوشچی قرار دارد.

چشمه آب گرم ایستی سو سلماس

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، 69 کیلومتری جاده ارومیه – سلماس

گور دخمه هدر سلماس

گور دخمه هدر در نزدیکی روستای هدر واقع شده است و شامل دو دخمه به نام های دخمه دختر و دخمه پسر می باشد. این دخمه ها در کوه‌های شوریک قرار گرفته‌اند و از جاهای دیدنی سلماس به شمار می رود. دخمه دختر در یکی از فرورفتگی های طبیعی کوه ایجاد شده و دخمه پسر کمی پایین تر از قبلی واقع شده است.

گور دخمه هدر سلماس

آدرس: ایران ، استان آذربایجان غربی ، سلماس ، روستای هدر ، کوه‌های شوریک

سوغات سلماس

از سوغات سلماس می توان به پنیر کوزه‌ای، حلوای اوماج، داش حلواسی (حلوای شیره انگور)، سیب، هویج، انگور و بادام اشاره کرد.

صنایع دستی سلماس

از صنایع دستی سلماس می توان ریزه کاری و نازک کاری چوب، منبت کاری و پیکر تراشی، معرق کاری روی چوب، گلیم بافی، فرش بافی و مجسمه سازی را نام برد.

درباره‌ی هستی پورعلی

همچنین ببینید

هتل های شوشتر

هتل های شوشتر

هتل های شوشتر شوشتر به عنوان پایتخت سازه های آبی جهان شناخته می‌شود. جاذبه های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *