بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

شیراز سرآمد شهرهای ایران

منتشر شده در ۱۳۹۸-۰۳-۲۳ توسط زهرا

شیراز که از کلانشهر های ایران به شمار می رود ، مهد ادب، هنر و جاذبه های دیدنی است . این شهربه عنوان مرکز استان فارس، در دامنه‌ی کوه های زاگرس  با آب و هوای بسیار معتدل و در جنوب غربی کشور قرار دارد. شیراز به دلیل داشتن بناهای تاریخی و سنتی متعدد و باغ‌های بسیار زیبا، همواره یکی از برترین مراکز گردشگری و تفریحی در ایران شناخته می‌شود.

شیراز پس از تبریز و تهران سومین شهر ایران بوده که نهاد شهرداری در آن (سال ۱۲۹۶) تاسیس شده است .به هنگام سفر به این شهر زیبا ، تاریخ ادب و شعر در آرامگاه های سعدی و حافظ، باغ هایی با معماری های بی نظیر ایرانی، بناهای مذهبی که نشانه عشق به خالق و موزه هایی پر از گنجینه های و آثار نیاکانمان را مشاهده میکنید. برای سفر به شهر شعر که در هر وجب آن حال و هوای شعرهای حافظ و سعدی دیده می شود با میزبان یاب همراه باشید ….

ارامگاه حافظ-شیراز

آنچه لازم است در مورد شهر شیراز بدانید

این شهر مهد تمدن ایران زمین، به شمار میرود که شاعران بزرگی همچون حافظ و سعدی در شیراز  متولد شده اند. شیراز از دیرباز به دلیل مرکزیت نسبی‌اش در منطقهٔ زاگرس جنوبی و قرار گرفتن در یک منطقه ی به نسبت حاصل‌خیز، مکانی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یکجا نشینان و عشایر بوده‌است.

شیراز به عنوان سومین شهر بزرگ در ایران میزبان شاه‌چراغ ، برادر امام رضا(ع) است . شهر خوش اب و هوا شیراز در زمان حکومت زندیان، صفاریان و بوییان پایتخت ایران به شمار میرفته است. براساس سرشماری سال ۹۵ این شهر، حدودا دارای جمعیتی یک ونیم میلیون نفری میباشد و با ۱۱منطقه ی مستقل شهری مساحتی بالغ بر ۲۴۰ کیلومتر مربع را شامل می‌شود. 

وجه تسمیه شهر شیراز 

با استناد به کتاب‌ها و کتیبه های تاریخی، این شهر با نام‌های مختلفی نظیر «تیرازیس»  «شیرازیس» و «شیراز» به ثبت رسیده‌است.

در سال ۱۳۱۴ کاوش گروهی از باستان شناسان منجر به یافتن خشت نبشته‌های ایلامی شد، که به شهری به نام تیرازیس اشاره داشت. این کلمه به احتمال زیاد از نام سیراجیس پسر شاه تهمورث در زمان های قدیم گرفته شده است.

بر روی برخی از این خشت نبشته‌ها از مکانی به نام تیزاریس و یا شیرازیس نام برده شده بود. این طور استنباط می‌شود که تلفظ این کلمه در طول زمان و بر اثر تغییر منظم صداها در فارسی مدرن به ” شیراز ” تبدیل شده است.

کتیبه-تاریخی-شیراز

 

ورود به شیراز 

حمل و نقل و خدمت رسانی به مسافران، یکی از مهمترین رکن های صنعت گردشگری محسوب می شود و بیشترین بارِ یک سفر بر دوش این بخش است. با اختراع وسایل نقلیه ای همچون قطار، هواپیما و خودروهای شخصی ، تحول بزرگی در گردشگری دنیا به وجود آمد و باعث پیشرفت صنعت گردشگری و رونق شهرها شد.

هر کشور و مقصدی که سیستم حمل و نقل  کارآمدتری چه درون شهری و چه برون شهری داشته باشد، می تواند امیدوار باشد که گردشگران بیشتری جذب میشوند. شیراز جزو شهر هایی به شمار میرود که از لحاظ خطوط حمل و نقل و خدمت رسانی های شهرداری بسیار غنی است. صنعت حمل و نقل و جابجایی شهر شیراز همواره در تلاش است تجربه سفر بهتری به مسافران خود بدهد.

 برای آگاهی از راه های ورود به شیراز و خطوط زمینی و هوایی با ما همراه باشید ….

راه های سفر هوایی به شیراز

 • سفر از طریق هواپیما : دومین و مجهزترین فرودگاه بین المللی ایران بعد از فرودگاه امام خمینی در تهران ، در دیار تاریخی شیراز قرار گرفته است. فرودگاه شهید دستغیب شیراز که یکی از ایمن ترین فرودگاه های کشور به شمار می رود، ظرفیت پاسخگویی به ۴ میلیون تَن در سال را دارد. این فرودگاه پررفت و آمدترین فرودگاه جنوب کشور محسوب میشود.

 فرودگاه بین المللی شیراز که دارای ۱۵ مسیر هوایی میباشد و ساکنین شهرهای ساری، تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، آبادان، بوشهر، بندرعباس، کرمانشاه، لارستان، لامرد، کیش، لاوان، قشم، سیری، ماهشهر، خارک، عسلویه و رشت  میتوانند با پرواز داخلی به این شهر سفرکنند و با انتخاب یک سوئیت مناسب یا اجاره آپارتمان مبله در شیراز به صورت هفتگی از سفر خود لذت ببرند.

فرودگاه شهید دستغیب-شیراز

 

راه های سفر زمینی به این شهر

 

 • سفر با قطار و ورود به شهر بهارنارنج : ایستگاه راه آهن شیراز، یکی از ایستگاه های تازه تاسیس کشور محسوب میشود و به عنوان برترین ایستگاه های راه آهن ایران قرار دارد. این ایستگاه، شیراز را به شهرهای تهران، اصفهان، مشهد و قم متصل می کند. هر چند قرار است  در آینده ای نزدیک ، خطوط ریلی شیراز _ یزد، شیراز _ بوشهر _عسلویه و شیراز _ بندرعباس  نیز تکمیل شود و از این طریق دسترسی شیراز به اکثر نقاط ایران گسترده تر شود. 

 

 • ورود با اتوبوس : در این شهر، ۵ پایانه مسافربری در ۴ محور اصلی خروجی شهر به چشم می خورد که اولین و مهم ترین آنها پایانه شهید کاراندیش واقع در بلوار سلمان فارسی، است. شیراز از آن دسته شهرهایی است که به راحتی با توجه به تعداد ترمینال ها به دیگر نقاط ایران از طریق زمینی دسترسی دارد.

 

 • ورود به شیراز با ماشین شخصی : اگر هم قصد دارید با ماشین شخصی خودتان به این شهر سفر کنید می توانید از ورودی های زیر برای راحت تر واردشدن به شهر راز کمک بگیرید …
 • ورودی شمالی: از سمت دروازه قرآن ، بلوار امام رضا و جاده شیراز _ مرودشت 
 • ورودی غربی: بزرگراه دکتر حسابی و جاده شیراز _ یاسوج
 • ورودی جنوب غربی: بلوار امیرکبیر و بزرگراه شیراز _ قائمیه
 • ورودی جنوب شرقی: بلوار خلیج فارس، جاده شیراز _جهرم ، جاده شیراز _ بندرعباس

 

دروازه-قران-شیراز

مجموعه جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر راز (شیراز)

 • مجموعه پارسه و نقش رستم
 • پاسارگاد و مقبره کوروش کبیر
 • آبشار مارگون
 • دروازه قرآن
 • آرامگاه حافظ
 • آرامگاه سعدی
 • مجموعه زندیه
 • مسجد نصیرالملک
 • مقبره خواجوری کرمانی
 • باغ ارم
 • باغ عنیف آباد
 • باغ دلگشا
 • باغ جهان نما
 • نارنجستان قوام
 • بازار وکیل و سرای مشیر
 • باغ جنت
 • چهل تنان
 • آرامگاه بابا کوهی
 • باغ ملی
 • حمام وکیل
 • باغ نظر
 • مسجد وکیل
 • آرامگاه شاه چراغ
 • پل شاه میر حمزه
 • آرامگاه شاه میر حمزه
 • آستانه
 • آرامگاه دختر اتابک آبش خاتون
 • آرامگاه سیبویه
 • قلعه قهندژ
 • آرامگاه بی بی دختران
 • پارک فروزان
 • پارک حاشیه ای چمران

جاذبه های شیراز

 

معرفی جاذبه های طبیعی و طبیعت بکر اطراف شیراز

میتوان گفت همانقدر که در داخل شیراز آثار تاریخی با معماری های بی نظیر مانند حافظیه ، سعدیه و …. وجود دارد ، در خارج شهر نیز چشم اندازها و آبشارهای بی نظیری خلق شده که کمتر کسی از آنها آگاه است . ما در اینجا قصد داریم درکنار آشنایی با مکان های گردشگری تاریخی ، شما را با طبیعت زیبای اطراف شیراز پیوند دهیم تا از سفر خود نهایت لذت را ببرید ….

آبشار مارگون

 این آبشار که راه رسیدن به آن آسان است در فصل بهار چشم اندازی فراموش نشدنی را برایتان رقم خواهد زد. آبشار مارگون با ارتفاع ۷۰ متر  و عرض ۱۰۰ متر یکی از باشکوه‌ترین آبشارهای ایران محسوب میشود.

محوطه‌ی اطراف این آبشار از امکانات خوبی برخوردار است و دارای پارکینگ، سرویس بهداشتی و مکان‌های مسطحی است که توسط شهرداری برای برپایی چادر و اقامت دوست داران طبیعت فراهم شده است.

نکته قابل توجه این آبشار این است که خود، سرچشمه رودخانه میباشد و آب آبشار از دل کوه میجوشد. رودخانه‌ی حاصل از چشمه‌های مارگون تا نزدیکی سپیدان (اردکان سابق) امتداد دارد. با داشتن ارتفاع بالای ۲۲۰۰ متر، در فصول سرد زمستان، قندیل‌های یخی زیبایی در کنار آبشارمشاهده خواهید کرد. باغ‌های سیب، درخت های زالزالک، بوته‌های زرشک در میان انبوه درخت‌های جنگلی، زیبایی طبیعی آبشار مارگون را دو چندان می‌کنند.

راه رسیدن به آبشار مارگون

اگر از جنوب کشور عازم دیدن این آبشار هستید بعد از رسیدن به‌ مرکز استان فارس، شیراز، به سمت سپیدان حرکت کنید. از سپیدان تا آبشار حدود ۱۳۰ کیلومتر راه در پیش دارید. هر دوی این راه‌ها آسفالت و دارای جاده‌های زیبا با طبیعتی بکر و مثال‌زدنی هستند. برای رسیدن به این آبشار بعد طی مسافت با خودرو ، مسیر پرپیچ و خم اما با آسفالت مناسب را برای پیاده روی پیش رو خواهید داشت.

ابشار مارگون-شیراز

تنگ بستانک

تنگه‌‌ها ‌معمولا به دلیل قرار گرفتن در میان دو یا چند کوه یا صخره‌ی مرتفع شرایط  بسیار مطلوب آب و هوایی را دارا هستند . تنگ بستانک یا بهشت گمشده در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب شیراز و در منطقه ای خوش آب و هوا به نام کامفیروز واقع شده است.

این منطقه عمدتا کوهستانی  همراه با پوشش های خاص جنگلی است که در فصل تابستان آب و هوای آن خنک و در زمستان بسیار سرد و یخبندان می باشد. بستر سنگی دره محل مناسبی را برای رویش درختانی چون چنار و گردو و گیاهان سایه پسند فراهم آورده است . 

تنگ بستانک یا بهشت گمشده ؟!

در زمان های قدیم فقط بومی ها به این منطقه دسترسی داشتند و از آب آن برای آشامیدن و مصارف کشاورزی روستاهای پایین این دره استفاده می شد اما با گذشت زمان ، این منطقه توسط گروهی کوهنورد و گردشگر به عموم معرفی شد و به خاطره زیبایی تحسین برانگیزش نام آن را “بهشت گمشده” گذاشتند. گردشگران معمولا بخاطر خوش آب و هوا بودن این منطقه در فصل بهار و ماه های اردیبهشت و خرداد از اینجا بازدید میکنند . 

تنگ بستانک-شیراز

 

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو  واقع در ۱۵ کیلومتری شیراز، با وسعتی حدود ۶۰۰ کیلومتر مربع پناهگاهی برای حیات وحش و پرندگانی مانند فلامینگو ،آنقوت و … به شمار میرود .

به واسطه همجواری مهارلو با شیراز این دریاچه یکی از مناطق گردشگری و تفرجگاهی محسوب می‌شود.  به علت تبخیر بالای آب، بخش زیادی از این منطقه با بستری ازلایه‌ی نمک پوشانده شده است.

یکی از پدیده های بوجود آمده در این منطقه بخاطر شوری بیش از حد آب  “پدیده قرمز ” نام دارد که نوعی جلبک مقاوم  است و با افزایش شوری آب این منطقه ، رشد این نوع خاص از جلبک افزایش میابد و تکثیر بیش از حد آن برای  زیست گاه جانوران این دریاچه بسیار خطرناک است. هرچند این پدیده چشم اندازی زیبا به این دریاچه بخشیده و  به علت نزدیکی به شیراز، این دریاچه شاهد حجم عظیم مسافران و گردشگران است.

دریاچه مهارلو - شیراز

 

آشنایی با اماکن تاریخی و سنتی شهر شیراز

شیراز که جزو توریستی‌ترین شهرهای ایران محسوب میشود ، علاوه بر طبیعت زیبا و آب و هوای خوب از لحاظ تاریخ و فرهنگ و ادب بسیار غنی است به‌صورتی که می‌توانیم شیراز را بهشتی‌ترین نقطه ایران بدانیم.

شهری که با حافظیه، بوی بهارنارنج و باغ‌های زیبا و باطراوت شناخته می‌شود و سوغات خوش‌طعمی مانند مسقطی، عرقیات و فالوده شیرازی مخصوص دارد. باغ ارم، حافظیه، تخت جمشید، پاسارگارد، بازار تاریخی وکیل ، باغ هفت تنان و ارگ کریم خان از جاذبه‌های گردشگری شهر شیرازند که در سفر به این شهر نباید بازدیدشان را از دست داد.

تخت جمشید و آوازه عظمت آن

می توان گفت بنای تخت جمشید یکی از شناخته‌شده‌ ترین و مهم ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز و  از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است.

تخت جمشید نام یکی از شهرهای باستانی ایران در زمان هخامنشیان است که به دستور داریوش بزرگ بنا شد و قدمت آن به سال ۵۱۸ پیش از میلاد برمی‌گردد. براساس خشت نوشته‌های کشف‌ شده در تخت جمشید، نام اصلی آن پارسه است.

با اینکه این روزها از عظمت تخت جمشید فقط قسمت کمی باقی مانده اما آوازه معماری بی‌نظیر آن به سراسر جهان رسیده است. پلکان‌ ورودی سکو و دروازه‌ خشایارشاه، دژ و باروی‌ حفاظتی‌، سرای‌ نشیمن‌ ، کاخ‌های کوچک‌ اختصاصی‌ ،کاخ دروازه ملل و خزانه‌ شاهی‌ بخش‌های مهم تخت جمشید هستند.

تخت جمشید- شیراز

باغ جهان نمای شیراز

این باغ با مساحت ۲/۸ هکتار دارای ۳۵۰۰ متر مربع فضای سبز در خیابان حافظ، شیراز واقع شده است. قسمت اعظم فضای سبز  باغ جهان‌نما را درخت‌های تنومند سرو و نارنج، شمشاد سبز، رزهفت‌رنگ، گل بنفشه ، اطلسی و گل‌های داوودی تشکیل می‌دهد. باغ جهان نما که در زمان آل مظفر ساخته شده، در شمال شهر شیراز قرار دارد و به عنوان کهن‌ترین باغ این شهر شناخته شده است. کریمخان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را حصارکشی کرد و در میان آن عمارت کوشک را بنا کرد.

این عمارت هشت ضلعی دارای ۴ شاه‌نشین و اتاق‌های دو طبقه‌ای است که در میان شاه نشین‌ها قرار گرفته است. پنجره‌های چوبی سنتی ، این باغ بعد از  بازسازی توسط مالک خصوصی آن ، جای خود را به پنجره‌های آهنی داده است. از لحاظ پیشینه ساخت و بنای عمارت وسط این باغ مربوط به دوره‌ی زند است .

باغ جها نما -شیراز

ارگ کریم خان

قدمت ارگ کریمخان، به بیش از دویست سال پیش در زمان زندیه برمیگردد که به دستور کریمخان زند ساخته شده و در مرکز شهر شیراز قرار دارد.

این مکان تاریخی پس از انتخاب شیراز به عنوان پایتخت حکومت زندیه، تبدیل به محل زندگی کریمخان  و خانواده او شد. بنای ارگ ترکیبی از دو نوع معماری مسکونی و نظامی است که در بخش درونی، ایوان‌ها و اتاق‌های نقاشی شده، آبنماها و باغچه‌ها به چشم می‌خورد. نمای بیرونی این بنا از جنس آجر می باشد و دیوارهایی به ارتفاع ۱۲ متر داردکه در هرگوشه این بنا یک برج ۱۴ متری برپا شده است.

ارگ-کریم خان - شیراز

بازار تاریخی وکیل

ساختن بنای این بازار از سال ۱۱۳۷ تا سال ۱۱۵۶ زمان برد و در طول دوره‌های متفاوت بازسازی‌های بسیاری روی آن انجام شد. بازار وکیل شیراز با مساحت ۲۱,۸۴۰ متر مربع ، دارای  ۵ ورودی و ۴ راسته اصلی می باشد که در گذشته این بازار، به عنوان بازار اصلی و مرکزی شیراز بوده است ولی امروزه به مکانی برای تجمعات جوانان برای خرید تبدیل شده  و همچنان توانسته محیط سنتی و قدیمی خود را حفظ کند. این بازار دارای مغازه های قدیمی برای خرید انواع فرش، ادویه جات، ترشی جات، و صنایع دستی مس و عتیقه جات است.

سقف بازار وکیل کمی متفاوت تر از سایر بازارهای سنتی ایران است به گونه ای که معماری این بنا بر گرفته از بازار قیصریه لار و همچون بازارچه بلند اصفهان ساخته شاه عباس  است اما پهنای بازار وکیل از بازارهای دیگر، بیشتر است. در این بازار ورودی بزرگی برای نوررسانی وجود ندارد، فقط روزنه‌هایی دارد که برای روشنایی و جلوگیری از ورود حجم بالای آب هنگام بارش‌‌های شدید در نظر گرفته شده است. ارتفاع سقف راسته‌های بازار وکیل از کف حدود ۱۰ متر است و بالای بیشتر حجره‌ها پنجره‌هایی برای تهویه هوا وجود دارد.

بازار وکیل -شیراز

باغ نارنجستان قوام

باغ قوام که امروزه مردم به دلیل زیاد بودن درختان نارنج در آن، آنرا نارنجستان قوام می نامند، در محله بالا کفت و حدوداً در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است. این باغ و عمارت داخل آن از ارزشمندترین آثار دوره قاجاریه محسوب می‌گردد. احداث باغ و مجموعه بناهای آن به وسیلهٔ علی محمدخان قوام الملک آغاز شده و در سال ۱۳۰۰ قمری به وسیلهٔ فرزند وی محمدرضا خان قوام الملک تکمیل گردیده است. 

طرح بنای اصلی و ایوان دو ستونی عمارت از شیوه معماری رایج در دوره زندیه گرفته شده و همچون سایر بناهای دوره زندیه و قاجاریه  حجاری ، نقاشی، گچ بری و آیینه کاری های بکار رفته در عمارت عالی‌ترین نمونه هنر دوره قاجاریه محسوب می‌شود.

نارنجستان قوام-شیراز

سرای مشیر

سراى مشیر که به آن سراى گلشن هم مى‌گویند جنب بازار وکیل قرار دارد و از یادگارهاى مرحوم میرزا ابوالحسن مشیرالملک است. به دلیل اینکه کاشی کارى‌هاى زیبا و ریزه‌کارى‌هاى چوبى و شیشه‌هاى الوان  آن تخریب شده بود،  در سال ۱۳۴۸ دوباره بازسازی و مرمت شد و درک‌هاى فرسوده و شکسته آن نوسازى گردید. حوضخانه سرای مشیر هم که از حیث کاشی کارى و مقرنس‌کارى بى‌نظیر است به شکل چایخانه درآمد و اطاق‌هاى آن براى نمایش هنرهاى دستى و محلى فارس اختصاص یافت و به «سراى هنر» معروف شد.

سرای مشیر-شیراز

 

معرفی و آشنایی با اماکن مذهبی شهر زیبای شیراز 

شهرشیراز را میتوان به عنوان سومین شهر مقدس ایران به شمار آورد زیرا حرم برادر امام رضا (ع) ، احمدبن موسی کاظم در این شهر قرار دارد. شیراز با داشتن اماکن مقدس پرشمار، ظرفیت‌های زیادی را برای گردشگران مذهبی رقم زده و هرساله نیز عده زیادی از مسافران ترجیح میدهند برای اقامت نوروزی، سال را در این اماکن مقدس به خصوص حرم «شاهچراغ» (ع) تحویل کنند.

برای اجاره سوئیت روزانه یا آپارتمان مبله در شهر زیبای شیراز میتوانید با کلیک بر روی اقامتگاه های شیراز، مکان مورد نظر خود را انتخاب کنید و در کنار تفریح و بازدید از شهر شعر و ادب و زیبایی در منزلی مناسب سکونت داشته باشید ….

 آستان مقدس شاهچراغ

شاه‌چراغ حرمی است در شیراز که بنا بر اعتقاد شیعیان، پسر ارشد امام موسی کاظم و همچنین محمد بن موسی، برادران امام رضا، در آن به خاک سپرده شده‌است. حضرت سیدامیراحمد (ع) ملقب به شاهچراغ ، فرزند بزرگوار امام م وسی کاظم (ع) است. او در راه پیوستن به برادر خود به سوی خراسان سفر نمود ولی در راه توسط افراد مأمون خلیفه عباسی در شهر شیراز شهید شد.

مدفونین مشهور حرم مطهر احمدبن موسی

آیت‌الله شهید دستغیب، دومین شهید محراب انقلاب اسلامی

بسمل شیرازی، یکی از دانشمندان بزرگ شیراز

میرزا ابوالقاسم سکوت، عارف مشهور قرن سیزدهم هجری

فرهنگ شیرازی، از شعرا و خوش‌نویسان شیراز

وصال شیرازی

صادق خان زند یکی از رجال مهم دوران حکومت زندیه و برادر کریمخان زند

حرم شاهچراغ-شیراز

مسجد نصیرالملک در محله گودعربان شیراز

این بنای باشکوه به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک (از اعیان و اشراف شیراز) ساخته شد. معماری این مسجد توسط محمد حسن معمار انجام شده و ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی به طول انجامیده‌است. مرمت، حفظ و نگهداری این بنا با رعایت استاندارد های مرمت آثار تاریخی از سال‌ها پیش  همچنان ادامه دارد.

در فرهنگ عوام باتوجه به نوع طراحی داخلی و استفاده از کاشی های صورتی این بنا به مسجد صورتی مشهور شده است. از زیبایی های این مسجد میتوان به  پنجره های رنگی آن اشاره کرد، که در هنگامه صبح یک طیف رنگی بی نظیری را در داخل مسجد ایجاد میکند. از دیگر جذابیت های این مسجد ، ستون های زیبا و حکاکی شده به نقوش است که مکان مناسبی برای عکاسان علاقه مند به بازی با طیف رنگ ها و آثار تاریخی می باشد. مسجد نصیرالملک در دوران قاجار در سال ۱۸۸۸ تکمیل شده و از آثار ارزشمند آن دوران محسوب میشود.مسجد نصیرالملک-شیراز

آرامگاه علی ابن حمزه

آرامگاه علی بن حمزه بن موسی الکاظم یکی از بناهای تاریخی و مذهبی شهر شیراز است که در مجاورت پل دروازه اصفهان ، در نزدیکی رودخانه خشک قرار دارد. آرامگاه علی بن حمزه در دورهٔ دیلمیان و به‌دست امیر عضدالدوله دیلمی احداث شده و در دورهٔ تیموریان بخش‌هایی از آن مرمت گردیده‌است.

انواع کاشی کاری و آیینه کاری های این آرامگاه زیبایی آن را دو چندان کرده است و جدای از مذهبی بودن این مکان مقدس ، جلوه تاریخی نیز به آن داده است.

آرامگاه ابو حمزه -شیراز

مسجد جامع عتیق

 از دیگر بناهای مذهبی _ تاریخی این شهر، مسجد جامع عتیق یا مسجد آدینه است که از کهن‌ترین مساجد شیراز به شمار میرود و در شرق حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) قرار گرفته است ( از داخل صحن آستان مقدس از طریق بازار نوساز، راهی به آن وجود دارد) .

ساخت این مسجد به دوره بیست ساله حکومت عمرولیث صفاری در سال ۲۸۱ هجری قمری برمیگردد. در گذر هزار ساله، این مسجد چندین بار در زمان های حکومت شاه طهماسب اول صفوی، شاه عباس کبیر،  و در سال ۱۳۱۶ خورشیدی به‌ همت شهید عبدالحسین دستغیب و با همکاری اداره باستان‌شناسی فارس بازسازی شده است.

این مسجد دارای دو ایوان و  ۶ درب ورودی و خروجی است و ساختمان آن اولین هسته تاریخی شهر شیراز است و مشتمل بر بنایی مرتفع است که دارای چندین حجره و شبستان است و برخی قسمت‌های آن دو طبقه است.

مسجد جامع عتیق-شیراز

مراکز تفریحی و خرید در شیراز 

ازآنجایی که شهر شیراز علاوه بر پیشینه ی تاریخی از لحاظ مراکز تفریحی و گردشگری نیز کامل می باشد ما در این مقاله سعی کرده ایم سه مورد از معروف ترین و بهترین مراکزخرید را به شما معرفی کنیم و با ذکر نام و ادرس باقی مراکز ، بتوانیم شما را در تجربه ی سفر لذت بخش و اقامت مناسب در شیراز یاری کنیم….

 • مجتمع خلیج فارس: اگر قصد رفتن به این مجتمع را دارید باید بدانید که در هشتمین مرکز تجاری-تفریحی بزرگ دنیا به انتخاب سایت امپوریس هستید، که از لحاظ امکانات و سبک معماری بسیار معروف است. می‌توانید در شهربازی تفریح کنید، به استخر، سونا و جکوزی بروید، سینمای چهار و هشت بعدی را تجربه کنید و اگر اهل فیلم دیدن هستید، به پردیس سینمایی آن بروید و اگر اهل خرید هستید به هایپر‌های بزرگ و متنوعش سری بزنید.

مجتمع تفریحی-توریستی خلیج فارس- شیراز

 • مجتمع ستاره فارس واقع در خیابان عفیف آباد :

مجتمع ستاره فارس جزو  بزرگترین مراکز تجاری و تفریحی شیرازاست که در خیابان عفیف آباد واقع شده. این مجتمع با مساحت کلی ۵۵۰ مترمربع و زیربنا ۴۳۰۰ مترمربع شامل ۹ طبقه است که طبقات مختلف این مجتمع، گزینه های متفاوتی را  برای خرید پیش روی شما قرار می دهند. این مرکز خرید در حدود ۴۵۰ واحد تجاری برای عرضه انواع کالاها شامل پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، کالاهای دیجیتال و … دارد که بیشتر کالاهای آن ها از مناطق آزاد تهیه می شوند.

مجتمع خرید-ستاره فارس-شیراز

 

 • مجتمع زیتون : مجتمع تجاری زیتون ، یکی از قطب های تجاری معروف شیراز و در کنار بازار بزرگ آن قرار دارد. موقعیت جغرافیایی و ساختمان متفاوت این بنا، باعث وجه تمایز آن نسبت به سایر مراکز آن شده است و این مجموعه را به‌عنوان بخشی از معماری ماندگار شیراز به همگان معرفی می‌کند. بنای این مجموعه شامل ۱۲ طبقه است که از این لحاظ یکی از مرتفع‌ترین مجتمع‌های تجاری شیراز به‌شمار می‌رود. این مرکز دارای ۴۰۰ فروشگاه، سینمای ۳ بعدی،  رستوران ، کافی شاپ‌ و شهربازی است. به هنگام گشت‌وگذار در این مجتمع می‌توانید سری هم به شهربازی آن به نام گاندو بزنید. بولینگ، ماشین برقی، ایرهاکی، چرخ و فلک کودکان، قطار کودکان و دستگاه‌های شبیه‌ ساز رانندگی برخی از امکانات تفریحی شهربازی گاندو است که در مجتمع زیتون واقع شده است.

مجتمع زیتون - شیراز

 • مجتمع هامون: بلوار ستارخان، قبل از عفیف آباد
 • مرکز خرید حافظ : خیابان عفیف آباد
 • مجتمع آفتاب فارس: خیابان معالی‌آباد

غذاهای محلی 

 هنر مردمان خوب شیرازی تنها در ادبیات ایران خلاصه نمی شود و نمود آن را میتوانیم در دسرها و غذاهای خوشمزه این دیار مشاهده کنیم. یکی از هنرهای معروف شیرازی ها هنر آشپزی است که خوشبختانه تنوع غذاهای معروف شیرازی نیز  زیاد است و  عطر غذاهای محلی شیراز  در هر خانه ای احساس میشود.

از جمله غذاهای معروف شیرازی، دو پیازه آلوی شیرازی، کلم پلو معروف شیراز، آب پیازک شیرازی، هویج پلو، شکر پلو، دمپختک شیرازی، کوفته سبزی، کوفته هلو، رب پلو، شیرازی پلو و … می باشند. در ادامه به معرفی بعضی از غذاهای خوشمزه شیرازی میپردازیم تا به هنگام اقامت در شیراز و یا اجاره سوئیت روزانه در شیراز بتوانید از غذاهای لذیذ این شهر استفاده کنید…

کلم پلو شیرازی :

همان طور که از نام این غذا بر می آید، اصلی ترین ماده تشکیل دهنده این غذا کلم می باشد. البته کلم در بیش تر غذاهای شیرازی یافت می شود. دیگر مواد اولیه کلم پلوی شیرازی، برنج، گوشت چرخ کرده، پیاز و سبزیجات معطر نظیر شوید و تره و ریحان می باشد. توصیه میکنیم به هنگام سفر به شهر زیبای شیراز لذت خوردن ای غذا را از دست ندهید!

کلم پلو شیرازی

دو پیازه آلوی شیرازی :

نحوه پخت این غذا بسیار ساده است و هزینه ی بسیار کمی داردو نسبت به غذاهای دیگر خیلی سریع نیز آماده می شود که معمولا از آن به عنوان یک غذای حاضری برای شام استفاده میکنند. مواد اولیه دو پیازه آلوی شیرازی شامل سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی، رب می شود. البته در مواردی نیز از گوشت چرخ کرده هم می توان استفاده کرد، که غذا را بسیار خوشمزه می کند و می تواند به عنوان یک خوراک استفاده شود.

دو پیازه آلو شیرازی

آب پیازک یا اشکنه شیرازی :

از آنجایی که هر شهری اشکنه ی مخصوص به خود را دارد، شیراز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و یکی از غذاهای معروفش اشکنه ی شیرازی است. در تهیه ی این غذا از ماست، پیاز، تخم مرغ، شنبلیله، نعنا خشک استفاده می شود. البته به دلخواه خود می توانید به جای ماست از دوغ نیز استفاده کنید.

این غذا نیز از جمله غذاهایی است که در زمستان ها سر سفره ی هر خانه ای در شیراز یافت می شود. با توجه به ساده بودن طبخ این غذا خودتان هم در خانه می توانید این غذای محلی شیرازی را طبخ و نوش جان کنید.

اشکنه شیرازی

خوشمزه ترین و معروف ترین خوراکی شهر شیراز ، فالوده !

فالوده شیرازی یک نوع دسر سرد ایرانی است که میتوان گفت بهترین آن در شیراز پیدا میشود. این دسر  معمولا با شربت آلبالو و آبلیمو ترش سرو و  از نشاسته ذرت مخلوط که مانند رشته های ماکارانی، در یک شربت نیمه منجمد درست شده است. حتما خوردن این دسر خوشمزه را جزو برنامه های سفر خود به شیراز قرار دهید…

فالوده ی معروف شیراز

 

ما در این مقاله سعی کردیم با معرفی کامل جاذبه های تاریخی و طبیعی شهر شیراز ، غذاهای محلی، راه های سفر به این شهر و آگاهی از پیشینه ی شهر راز ، کمکی در جهت اقامت بهتر و سفر لذت بخش کرده باشیم … شما میتوانید جهت مشاهده آپارتمان های مبله یا برای اجاره سوئیت روزانه در هر نقطه از کشور از میزبان یاب کمک بگیرید.

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید