بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

چهارمحال و بختیاری| معرفی جاذبه های گردشگری + عکس

منتشر شده در ۱۳۹۸-۰۶-۱۴ توسط زهرا

چهارمحال و بختیاری در میان رشته کوه های زاگرس و در بلندترین نقطه ایران‎، درمیان استان های اصفهان، لرستان، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد محصور شده است.

با توجه به اینکه این استان تنها یک درصد از مساحت ایران را به خود اختصاص داده، اما بیش از۱۰% حجم بارش و منابع آبی را داراست و با در اختیار داشتن زردکوه بختیاری‎، توانسته نبض حیات دو استان مهم خوزستان و اصفهان را به دست بگیرد.

استان چهارمحال و بختیاری به عنوان مرتفع‌ترین استان کشور ایران یا بام ایران، بیش از هزار چشمه‌ی جوشان دارد که به دلیل انباشته شدن برف در ارتفاعات و آب و هوای کوهستانی، معروف‌ترین رودخانه‌های دائمی جنوب غربی و مرکزی ایران یعنی کارون و زاینده رود از ارتفاعات این استان سرچشمه میگیرند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، استان چهارمحال و بختیاری دارای ۹ شهرستان به نام های شهرکرد، اردل، بروجن، بن، سامان، فارسان، کوهرنگ، کیار، و لردگان می باشد. در ادامه به معرفی چشم انداز های این استان زیبا خواهیم پرداخت….

ارتفاعات چهارمحال و بختیاری

در مورد چهارمحال و بختیاری بیشتر بدانید

  • جالب است بدانید بختیاری ها اولین قوم ایرانی بودند که به طور عام و همه گیر، مذهب شیعه را پذیرفتند. زبان‌ هایی که مردم این خطه، صحبت می کنند فارسی، لری، بختیاری و ترکی می باشد.
  • وجود ابنیه و آثار تاریخی به جا مانده در نقاط گوناگون و پیدایش اشیاء فلزی از دوره های مختلف ایلامی، هخامنشی، سلوکی، اشکانی و ساسانی، نشان دهنده قدمت تاریخ این سرزمین باستانی است و گواهی از تاریخ ۹ هزار ساله این منطقه خوش آب و هواست.
  • این استان دارای دو منطقه جلگه ای و کوهستانی است. منطقه جلگه ای آن شامل مزارع سرسبز و باغ های وسیع  و منطقه کوهستانی آن را بخشی از رشته کوههای زاگرس تشکیل می دهد.
  • موقعیت خاص جغرافیایی و برخورداری استان چهارمحال و بختیاری از اقلیم معتدل و مناسب، فراوانی نزولات آسمانی و تنوع پوشش گیاهی در فصل تابستان و بهار، طبیعت بکر و زیبا، دشت های پراکنده پر از لاله واژگون، کوههای سربه فلک کشیده هم چون زردکوه با هوای مطبوع، تالاب های گوناگون در مسیر مهاجرت پرندگان آبزی، چشمه های گوارا ( با در اختبار داشتن ۱۰ درصد منابع آبی کشور )، به عنوان زیباترین جلوه های طبیعی و گنجینه های ارزشمند، از دیگر نعمت های خدادادی این دیار به شمار می آید.
  •   دستبافتهای روستائیان مانند فرش دستباف چالشتری، قالی، قالیچه، گلیم، جاجیم، خورجین، چوغا، سیاه چادر، وریس، کلاه و دستکش، پلاس، کمچه دان و … از صنایع دستی ساخته شده توسط زنان هنرمند این دیار است. هرچند اکثر زنان شهرهای جنوبی ایران مانند بوشهر و چابهار از این هنر ها نیز بهره برده اند.

صنایع دستی چهارمحال و بختیاری

 

ره آورد و غذاهای محلی چهارمحال و بختیاری

نان ورچاله، نان تیری، آش دوغ، املت تره کوهی، کاله جوش(غذایی شبیه به آب پیازک غذای محلی شیراز ) ، توله، آویز، تاس کباب، کباب بختیاری، پرورد دوغ، اُماج، کاچی شیر، خاله بی بی، آش مصطفی و دَم پُخت با گوشت از شیرینی ها و غذاهای محلی چهارمحال و بختیاری هستند که افرادی به این استان سفر کردند مجذوب خوراکی های خوش طعم این سرزمین شده و به عنوان سوغات  همراه خود برای عزیزانشان آورده اند …

سوغات چهارمحال و بختیاری

برای سفر به چهارمحال وبختیاری بهتر است با جاذبه های گردشگری آشنا شوید

از مهمترین جاذبه های زیارتی، تاریخی، گردشگری و طبیعی این استان می توان آستان مقدس  حضرات امامزادگان حلیمه خاتون و حکیمه خاتون (ع) شهرکرد، حضرت امامزاده حمزه علی (ع) بلداجی و …، حاشیه زیبای رودخانه زاینده رود، حاشیه رودخانه کارون، موزه های باستان شناسی ، قلعه تاریخی چالشتر، قلعه دزک، پل زمانخان، دشت لاله های واژگون، تالاب بین المللی چغاخور، تالاب گندمان، آبشار تونل کوهرنگ، آبشار شیخ علیخان، آبشار دره عشق، غار یخی چما، غار سراب، چشمه دیمه، چشمه برم، چشمه های مولا و سرداب، منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه حفاظت شده سبزکوه، گردشگاه سیاسرد، گردشگاه پیرغار (و کتیبه و سنگ نوشته های مشروطیت)، پارک جنگلی پروز و … را نام برد.

ما در این مقاله سعی میکنیم با معرفی چند مکان گردشگری مهمتر به شما در سفر به این استان و تجربه سفر لذت بخش، علاوه بر اقامت راحت در سوئیت اجاره ای کمک کنیم.

آبشار تونل کوهرنگ در شمال غربی چهارمحال و بختیاری

از زیباترین و خوش آب و هواترین مناطق استان چهارمحال و بختیاری منطقه کوهرنگ است که در شمال غربی این استان واقع شده است. در منطقه کوهرنگ علاوه بر طبیعت زیبا و چشمه های خروشان، از لحاظ تفریحی نیز پیست اسکی چلگرد که یکی از مراکز اسکی معروف کشور به شمار میرود، برای گردشگران فراهم شده است.

 در میان جاذبه‌های زیبای کوهرنگ دیدار از آبشار تونل در این منطقه حتما توصیه میشود. آبشار تونل کوهرنگ سرچشمه رودخانه زاینده رود می باشد که گفته میشود برای حفر این تونل از زمان صفویه در جهت ساخت آن تلاش شده است،و به گونه ای توانسته بستر آبادانی شهرستان کوهرنگ و مناطق اطراف را فراهم کند.

همانطور که گفتیم سرچشمه آبشار ۲هزار متری کوهرنگ از رودخانه زاینده رود و تونل موجود بر آن در سال ۱۳۳۲ احداث شده است. وجود  واحدهای اقامتی و پذیرایی در نزدیکی آبشار کوهرنگ و مناطق سرسبز یک امتیاز بسیار عالی برای گردشگری این شهرستان به شمار میرود.‌‎ جالب است بدانید درتمام فصول سال حتی فصل زمستان، به سبب نزدیکی به پیست اسکی چلگرد این مکان همواره مورد بازدید گردشگران و مسافران زیادی قرار می‌گیرد.

ابشار تونل کوهرنگ - چهارمحال و بختیاری

 

پارک جنگلی پروز 

در ۵۰کیلومتری لردگان (جنوب چهارمحال و بختیاری) گردشگاه و پارک جنگلی پروز با طبیعت بکر، مانند گوشه ای از بهشت با سکوتی دنج و قرارگیری در امتداد دره‌های سرسبز، هرساله میزبان گردشگرانی از داخل و خارج استان می‌باشد. محیط دنج و خلوت، سایه مطلوب و خنک درختان بلند قامت، چشمه‌های آب زلال، درختان جنگلی پیرامون آن، و از همه مهمتر امکانات تفریحی _ اقامتی ویژه از ویژگی‌های جالب این پارک جنگلی به شمار می‌روند.

جنگل و گردشگاه پروز- چهارمحال و بختیاری

پیرغار دیدنی ترین نقطه چهارمحال و بختیاری

منطقه پیرغار گردشگاهی تفریحی، طبیعی و تاریخی واقع در روستای ده چشمه از توابع شهرستان فارسان استان چهارمحال و بختیاری است.

این مکان علاوه بر داشتن طبیعتی چشم نواز و دلچسب و رودخانه‌های خروشان، یکی از مهم‌ترین کتیبه‌های تاریخ معاصر و عصر مشروطیت ( از زبان دو تن از رهبران تاثیرگذار در جنبش مشروطه‌خواهی یعنی سردار اسعد و سردار ظفر نوشته شده‌) را در دل کوه هایش دارد.

گردشگاه پیرغار نامش را از غاری گرفته است که در این منطقه وجود دارد و دارای قدمتی طولانی است. این غار از جنس آهک است و چندین چشمه  از آن سرازیر می‌شود ( اهالی روستای این منطقه به این غار با دید مکان مقدس و برای شمع روشن کردن به آنجا می آیند) .

به‌طور کلی گردشگاه «پیرغار» با چشمه های پرآب، آبشار زیبا در کنار درختان سرسبز، توانسته در فصول مختلف سال به‌ویژه بهار و تابستان، گردشگران بسیاری را به خود جلب کند.

گردشگاه پیرغار

آبشار آتشگاه، لردگان از شهرستان های چهارمحال و بختیاری

شهر چهارمحال و بختیاری جزو نقاطی محسوب میشود که در جای جای آن آبشار های خروشان و زیبای بسیاری به چشم میخورد و اگر اهل طبیعت گردی هستید حتما توصیه میکنیم به این استان سفر کنید.

آبشار آتشگاه در ۱۹۰کیلومتری شهرکرد واقع شده است و پس از عبور از روستاهای میلاس و سردشت در ۴۰کیلومتری لردگان آن را مشاهده خواهید کرد. این آبشار در روستای آتشگاه، در میان دره ای باریک مابین درختان سرسبز و سر به فلک کشیده و سنگ های آهکی به زیبایی طبیعت بکر روستای آتشگاه افزوده است. 

برای رسیدن به آبشار اصلی آتشگاه، باید قسمتی از مسیری را به صورت پیاده طی کنید و برای دیدن آبشار باید در مسیری خلاف حرکت آب قدم بردارید. اما در طول مسیر آبشارهای پلکانی متعدد کوچک و پوشش گیاهی زیبای منطقه و درختان کهنسال گردو،چنار و بلوط، همراه شما هستند.

ابشار آتشگاه لردگان- چهارمحال وبختیاری

تالاب چغاخور

در راه شهرکرد- ایذه ( حدود ۶۰ کیلومتر دورتر از شهرکرد) یکی از زیباترین تالاب های ایران با مساحتی بیش از ۲۳۰۰ هکتار، در ارتفاعات برآفتاب و کلار به چشم میخورد. 

هرساله پرندگان مهاجر زیادی مانند لک لک سفید، حواصیل، مرغابی و خروس کولی تالاب چغاخور را انتخاب میکنند. آب تمیز تالاب، کوه های پوشیده از برف پس زمینه، رنگ آبی آسمان به همراه توده های ابر، منظره ای  دلفریب را خلق کرده اند که دوست دارید ساعت ها در سکوت دلپذیر تالاب به تماشای آن بنشینید.

تالاب چغاخور - شهرکرد

چشمه و تفرجگاه سیاسرد رتبه اول گردشگری در استان چهارمحال و بختیاری

چشمه سیاسرد در ۵ کیلومتری شهر بروجن واقع شده است که گردشگاه اطراف آن نیز با نام همین چشمه  یعنی تفرجگاه سیاسرد،  شهرت یافته است. این منطقه بی نظیر که در کنار کوه سیاسرد قرار دارد، با داشتن هوای خنک و مطبوع به دلیل نزدیکی به کوه در شب های تابستان و درختان زیبا و کهنسال اطراف چشمه مکانی بسیار دلچسب برای تفرج و استراحت ساکنین شهر بروجن و سایر گردشگران به وجود آورده است.

گفتنی است آب چشمه‌های سیاسرد بسیار گوارا و خاص است و آب این چشمه از منابع آبی زیرکوه سیاسرد تامین میشود. 

خنکی هوا در تفریگاه سیاسرد و چشمه های نزدیک به آن به حدی است که در شب کاملا سرد می‌شود و امکان ماندن در این منطقه کمتر امکانپذیر است(توصیه می‌شود برای ماندن به هنگام شب در این منطقه، لباس و تجهیزات گرم به همراه خود داشته باشید).

 میتوان گفت دلیل سردی هوا علاوه بر آب چشمه، ارتفاع کوه سیاسرد از سطح آب که در حدود ۲۷۰۰متر است، می باشد.

این منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگری استان چهارمحال و بختیاری شناخته شده و هرساله رتبه‌اول و دوم در این زمینه را به خود اختصاص می‌دهد.

چشمه و تفرجگاه سیاسرد- چهارمحال و بختیاری

 

مناطق حفاظت شده در استان چهارمحال و بختیاری

تنگ صیاد:

 منطقه ی حفاظت شده ی تنگ صیاد حدود ۲۱۶۰۰ هکتار مساحت دارد و پارک ملی تنگ صیاد را با وسعتی معادل ۵۴۰۰ هکتار در دل خود جای داده است.

دستیابی به منطقه از طریق محور شهرکرد _ اصفهان میسر است. از آنجایی که تنگ صیاد تپه ماهورهای وسیعی دارد، زیستگاه مناسبی جهت گونه قوچ و میش است و کوهستانهای جنوب منطقه که صخره های های صعب العبوری را داراست، زیستگاه پلنگ  و بز می باشد. از دیگر جانوران این منطقه می توان گرگ-روباه-شغال-کفتار-کبک  و عقاب را نام برد. 

تنوع گونه‌های گیاهی خاص منطقه تنگ صیاد، وجود چشم‌اندازهای بدیع که حاصل وجود اکوسیستم کوهستان است و در کنار این ها تفریحات فیزیکی  مانند کوه‌نوردی، صخره‌نوردی، چشمه‌های دائمی، تماشای حیات‌ وحش، دسترسی آسان به جاده آسفالته، نزدیکی به مرکز استان چهارمحال و بختیاری، همگی دلایلی هستند که باعث رشد این منطقه شده و گردشگرانی که دوستدار حیات وحش هستند ترجیح میدهند بخشی از زمان خود را در اینجا بگذرانند. 

منطقه حفاظت شده تنگ صیاد- چهارمحال وبختیاری
   
سبز کوه:

این مـنطـقه ی زیبا با وسعتی در حدود ۶۲۰۰۰ هکتار در ســه شهرستان بروجن، لردگان و عمدتا اردل واقع است و دارای اکوسیستم های ویژه و  چشم اندازهای طبیعی و جنگلی و کوهستانی می باشد. آبشارهای پر آب چون تنگ زندان زیبایی منطقه را دو چندان کرده است این منطقه دارای سه نوع آب و هوا است که به تبع آن زیستگاه جانورانی چون پلنگ ،خرس قهوه ای،سنجاب،کل، بز و کبک دری می باشد.

سبزکوه - چهارمحال و بختیاری

Title Here

ما در این مقاله سعی کردیم گوشه ای از چشم اندازهای زیبای چهارمحال محال و بختیاری و سوغات این دیار را به شما معرفی کنیم تا با خواندن این راهنمای سفر ،  نهایت لذت را از اقامت در این استان پر از طبیعت بکر، ببرید . میزبان یاب همواره برای اجاره سوئیت روزانه یا آپارتمان مبله در سراسر ایران در خدمت شماست . با آرزوی اقامتی دلپذیر برای شما عزیزان ….

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید