بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

اراک ،معروف به عراق عجم

منتشر شده در ۱۳۹۸-۰۶-۱۳ توسط پاسبان

اراک ،معروف به عراق عجم

در گذشته به منطقه بین شهر های اصفهان و همدان و ری ، عراق ( اراک امروزی ) می گفتند که بعد از آن برای اینکه از عراق عرب تمایز داشته باشد نام آن را به عراق عجم تغییر دادند.

 اراک یکی از شهرهای صنعتی کشور ایران است و همچنین جز شهرهای پرجمعیت ایران نیز به حساب میرود.این شهر دارای مناطق گردشگری و تاریخی بی نظیری است که شما میتوانید به برای بازدید از تمام جاهای دیدنی این منطقه از اجاره اقامتگاه شهرستان اراک استفاده کنید.قدمت این شهرستان حدود دو قرن می باشد که متعلق به دوران قاجار است.فتحعلی خان قاجار در آن دوره دستور تأسیس این شهرستان را داد.شهرستان اراک مرکز استان مرکزی است که جمعیتی بالغ بر ۵۲۰،۰۰۰ نفر دارد.جالب است بدانید که این شهر بر روی کمربند زلزله خیز کشور قرار دارد اما بدلیل استقامت بنای این شهر تاکنون خسارتی وارد نشده است.

آب و هوا، زبان و مذهب مردم شهرستان اراک

مردم شهرستان اراک به زبان اراکی صحبت میکنند اما امروزه به دلیل مهاجرت فرقه های متفاوت به این شهر ، اکثریت افراد به زبان فارسی حرف میزنند.دین مردم این شهرستان ، شیعه می باشد اما دربین آنها ارمنی هم وجود دارد.آب و هوای این منطقه کوهستانی است به طوری که زمستان های بسیار سرد و طولانی دارد که حدود ۶ ماه طول میکشد. تابستان های شهرستان  کوتاه اما گرم و خشک می باشد.

جاهای دیدنی اراک

مرقد شاهزاده محمد عابد

اراک شهرستان

شاهزاده محمد عابد فرزند موسی کاظم بوده است.ایشان در حالی که قصد سفر به مشهد را داشتند در بین راه و در مکان کنونی به شهادت رسیدند.بنای آرامگاه شاهزاده محمد عابد در ۱۲ کیلومتری شمال شهر اراک واقع شده است و یکی از مکان های تاریخی مورد توجه این شهرستان است.

بنای تاریخی حمام چهارفصل

اراک شهرستان

بزرگترین حمام کشور ایران، حمام چهارفصل است که در ضلع شرقی خیابان شهید دکتر بهشتی شهر اراک واقع شده است.معماری این بنا منحصر به فرد است و یکی از زیبایی های هنر دوره قاجار به شمار می رود .دلیل نام گذاری این حمام به عنوان چهار فصل ، نقاشی ها و کاشی های مربوط به فصول سال است.

کلیسای مسروپ مقدس

اراک شهرستان

کلیسای مسروپ مقدس متعلق به دوران قاجار می باشد.این کلیسا در سال ۱۹۱۴ ساخته شده و در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این کلیسا دارای چهار قسمت می باشد نظیر تالار اجتماعات ، مدرسه ، منزل کشیش و کلیسا. در بالا درب این کلیسا این جمله هک شده است :  « کلیسای مسروپ مقدس در زمان خود و با همیاری ارمنی‌های کزاز ، کمره هفت جامپلق و بور به سال ۱۹۱۴ میلادی ساخته شده‌است .»  محل این کلیسا در خیابان شهید چمران شهر اراک قرار دارد.

تالاب میغان

اراک شهرستان

تالاب میغان یکی از مناطق گردشگری بزرگ ایران است.نام این تالاب در گذشته نمکزار فرهان بوده که واژه نمکزار به دلیل شوری آب تالاب و وجود لایه های نمک برگرفته شده است.تالاب میغان در ۸ کیلومتری شمال شرقی شهر اراک قرار دارد.آب تالاب از بارش هوا و سه رودخانه قره کهریز ، فرهان وشهراب تامین می شود.در روزهای بارانی تالاب بسیار پر آب است اما در روزهای دیگر ممکن است حتی این منطقه خشک باشد.مجموعه گردشگری تالاب سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از گوشه وکنار دنیا می باشد.

روستای هزاوه 

اراک شهرستان

روستای هزاوه مربوط به قرن پنجم است و دوره ایلخانان می باشد.این روستا دارای چشم اندازهای طبیعی بسیاری به خصوص انگور است.آب و هوای این منطقه کوهستانی و خنک می باشد که مکانی لذت بخش برای دوست داران طبیعت است.

مجموعه تاریخی بازار اراک

اراک شهرستان

مجموعه تاریخی بازار اراک متعلق به دوره قاجار است.این مکان در سال ۱۲۲۸ هجری قمری بنا شده است.این مجموعه امکانات گوناگونی همچون مسجد ، مدرسه ، حمام،سقاخانه و آب انبار داشته که امروزه تنها مسجد و سقاخانه باقی مانده است.طول این مکان حدود یک کیلومتر است و ارتفاع بلند دیوار ها یکی از ویژگی های این بازار به حساب میرود.این مجموعه در سال ۱۳۵۵ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.آدرس این مجموعه در میدان اراک خیابان محسنی می باشد.

امامزاده حوا خاتون

اراک شهرستان

حوا خاتون یکی از دختران امام موسی کاظم بوده است.ایشان زنی بسیار پاک و اهل ایمان بوده اند که از ترس دشمنان به مکانی پناه آورده اند و به خواسته خداوند ناپدید شده است.این آرامگاه در ۱۵ کیلومتری شمال اراک قرار دارد.

شهر زیر مینی ذلف آباد

شهر زیرزمینی ذلف آباد متعلق به دوره ایلخان است.

این شهر زیرزمینی که به دلیل گذر زمان تبدیل به خرابه شده یکی از شهرهای آباد اراک می باشد.اشیای گران قیمت بسیار در این شهر جمع آوری شده که تعدادی از آن در حمام چهارفصل اراک حفاظت می شود.این بنا در ۴۸ کیلومتری شمال اراک واقع شده است.

سوغات

 • انار
 • گردو
 • انگور و کشمش
 • شیرینی گوش فیلی
 • نان فطیر

 غذاهای محلی

 • آش چغندر
 • آبگوشت دودار (دوگوله دودار)
 • آش خیار
 • کباب ته تالی
 • آش شیر
 • آش کله جوش اراک
 • آش ترخینه

راه های دسترسی به این شهر

شما می توانید هم از طریق هواپیما به این شهر بروید و هم زمینی.

فرودگاه اراک در ۱۰ کیلومتری شمال غربی شهر اراک واقع شده است . این فرودگاه یکی از اولین فرودگاه های کشور ایران است که شما می توانید به راحتی به این شهر سفر کنید.بهتر از است قبل از سفر از شرایط  اجاره روزانه سوئیت و آپارتمان آگاهی داشته باشید تا سفر برایتان دلچسب تر شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید