بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

بوشهر پایتخت انرژی ایران

منتشر شده در ۱۳۹۸-۰۶-۰۶ توسط زهرا

بوشهر پایتخت انرژی ایران

بوشهر از بندر های مهم استان بوشهر در مرکز این استان و در مجاورت خلیج فارس قرار دارد که قدمت آن به دوره ساسانیان بازمیگردد. سواحل بی نظیر، نخلستان های سرسبز و بناهایی با قدمت تاریخی آن را به یک مقصد خوش آب وهوا و گردشگرپذیر تبدیل کرده است. علاوه بر مکان های دیدنی فراوان و طبیعت زیبای شهر، فرهنگ زندگی و غذاهای لذیذو تند بندری هم ، بخشی از جاذبه های بوشهر به شمار میرود. شهر بوشهر به دلیل موقعیت مناسب برای صادرات و فعالیت‎های اقتصادی، وجود نیروگاه های اتمی و منابع نفت و گاز، به عنوان پایتخت انرژی ایران مشهور شده است. این استان با مساحتی حدود ۲۷٬۶۵۳ کیلومتر مربع، جمعیتی برابر ۱۱۶۳۴۰۰ نفر دارد .  

همه چیز درباره بوشهر

استان بوشهر  که در میان استان های کشورمان ،  از لحاظ مساحت و جاذبه های تاریخی در جایگاه هفدهم قرار دارد، جزو مهم ترین مناطق جنوبی ایران محسوب میشود که بیشتر شهرستان های آن از بناهای دیدنی و مکان های تاریخی برخوردارند. این شهر با دو موقعیت طبیعی، کوهستانی و جلگه‌ای دارای زمستان‌هایی خنک و تابستان‌هایی گرم و مرطوب می باشد و مجاورت با دریای خلیج‌ فارس در کنار کیلومترها ساحل ، موقعیتی مهم به این شهر داده است که همواره برای احداث پایگاه دریایی و بندرگاه و تبادل کالا مورد توجه بوده است.

قدمت شهر بندی بوشهر را به زمان اردشیر شاه ساسانی نسبت می دهند و در کارنامه اردشیر بابکان از آن نام برده شده، اما بندر کنونی بوشهر را ابومهیری (پسر ناخدای کشتی های نادر شاه) حدود ۳۰۰ سال پیش تاسیس کرد. با توجه به موقعیت بوشهر نژادهای مختلفی نظیر نژاد آریایی، سامی، آفریقایی و ژاد وجود دارد که این تنوع قومی منجر به حضور رگه‌هایی از گویش‌های مختلف در زبان عامه بومیان این سرزمین شده است.

 از آنجایی که مناسب نبودن جایگاه تولیدات دامی و کشاورزی در این منطقه  تاثیر بسزایی در پیشرفت کم  صنایع دستی داشته است، بیشتر مردمان بومی به  صنایع دستی و ماشینی بوشهر، بر اساس نیاز مردمان منطقه مانند گبه، گلیم، نمد بافی، حصیر بافی، دولچه و سبد، سفال گری، لنج سازی، قایق سازی، تور بافی، زنبیل بافی روی آورده اند.

صنایع دستی-هنری بوشهر
موسیقی و مراسمات محلی شهر بوشهر

در تاریخ فرهنگ ایرانی، جشن‌ها و روزهای عید، ریشه در تاریخ افسانه‌ای ایران باستان دارند و جزو رسوم جدا نشدنی ما محسوب میشوند. حال قصد داریم در اینجا گوشه ای از مراسمات مذهبی مردمان خونگرم بوشهر را به شما معرفی کنیم…

موسیقی بوشهری بعنوان بخشی از موسیقی فولکور به شمار میرود که در آن سازهای کوبه ای نظیر دمام کاربرد فراوان دارد. دمام زنی بوشهری ، که بسیار معروف است یکی از ابزار مهم این استان در مراسم عزاداری محلی میباشد. دمام بوشهری در بسیاری شهرهای ایران  علاوه بر بوشهر رواج پیدا کرده و شناخته شده است.

از آنجایی که نابودی کامل و یا ماندگاری مراسمات و سنت ها بستگی به تعلقات شدید فرهنگی – مذهبی و تعصبات ملی مردم هر ناحیه دارد شهر بوشهر نیز از این قاعده مستثنا نیست و بعضی از مراسمات مذهبی کنار گذاشته شده است. در این میان ، پاره ای از باورهای فرهنگی دیرینه مردم که  جنبه مذهبی یا ملی دارند، ممکن است تداوم خود را همچنان از دست داده باشند اما پاره ای دیگر نیز دستخوش گذر زمن قرار میگیرند و به نابودی میگرایند. از این رو  آداب و رسوم استان بوشهر را می توان به دو دوره پیش از اسلام و پس از ورود اسلام به ایران ، تقسیم کرد.

آنچه مربوط به پیش از اسلام (ایران باستان) بوده ، شامل موارد زیر است :

مراسم باران خواهی (یا دعای باران)، تقدس بعضی از درختان، انجام کارهای تعاونی گروهی، برگزاری مجالس ترحیم مردگان یعنی مجلس سه روزه و هفته و چهلم و مراسم ساروج کوبی 

آنچه در دوره اسلامی (ایران پس از اسلام ) درمیان مردم متداول شده ، شامل این موارد است:

مراسم نیمه براتی، نان پوشی، معالجه بیماران، عزایم نشینی، تابه گرمک، نظر در آوردن، دم دم سحری و مراسم گلی گوشو ( گره گشو، گره گشایی)

دم دم سحری، آیین آبی بنوش، عید تلخک ( جشن بزرگ عید فطر در استان بوشهر، عید تلخک یا عید مرده ها نامیده می شود) و سینه زنی سنتی بوشهر از مهمترین سنت‌های قدیمی این شهر است که در ماه مبارک رمضان  اجرا می‌شود.

موسیقی سنتی-بوشهر

بررسی پیشینه تاریخی بوشهر

با توجه به قدیمی‌ترین نشانه‌های به دست آمده ، سکونت در سرزمین بوشهر، به عهد ایلامی و تمدن بین‌النهرین برمی‌گردد. در زمان مادها در آغاز سده هشتم قبل از میلاد سرزمین بوشهر جزء یکی از ایالتهای جنوب غربی آن دولت محسوب میشده است.

شهر بوشهر در گذشته به اسامی لیان، ریشهر، راشهر، انطاکیه، بندر نادری یا ابوشهر مشهور بوده است. از اواخر قاجاریه تا سال ۱۳۱۶ کشور ایران به ۲۷ بخش تقسیم شده بود که بوشهر، بنادر و جزایر خلیج فارس یکی از این بخش‌ها محسوب می‌گردید که در سال ۱۳۳۹ با توجه به تغییراتی که در تقسیمات سیاسی کشور داده شد، بوشهر و توابع آن به نام فرمانداری کل بنادر و جزایر خلیج فارس به مرکزیت بوشهر از استان فارس جدا گردید.

تصایر قدیمی بوشهر

آب و های این استان چگونه است؟

با توجه به موقعیت  استان بوشهر که در منطقهٔ فوق حاره‌‌ای قرار گرفته است، مهم‌ترین فرآیند مشهود اقلیمی آن گرمای هواست که این استان فاقد بارندگی قابل توجه است.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان در استان بوشهر دو فصل محسوس وجود دارد‌: زمستان نسبتاً خنک شامل ماه‌های آذر، دی، بهمن، اسفند و تابستان گرم و خشک و طولانی. پاییز و بهار این استان بسیار زودگذر است.   

متوسط دمای سالانهٔ استان بوشهر حدود ۲۴ درجهٔ سانتیگراد است که این مقدار به بیشترین حد خود در فصل تابستان حدود ۵۰ درجه می رسد و کمترین مقدار آن در زمستان حدود ۶ درجه ثبت شده است. دمای هوا در سردترین ماه‌های سال نیز به ندرت به صفر درجه می‌رسد.

 

بنادر مهم استان بوشهر

استان بوشهر شامل دشستان، ریشهر، بندر بوشهر، بندر دیلم، بندر گناوه، بندر ریگ، بندر دیر، بندر کنگان، بندر سیراف (از قدیمی‌ترین بنادر ایران و جهان محسوب میشود که در گذشته کشتی‌ رانی از این بندر رایج شده)، بندر عسلویه، برازجان و جزیره خارک می باشد.

بندر بوشهر

 راه های سفر به بوشهر

بسیاری از مردم ترجیح میدهند معمولا به شهرهای شمالی و خوش آب وهوا مانند بابل سفر کنند و تصور میکنند با سفر به بوشهر و شهرهای جنوبی بجز گرمای هوا چیزی عایدشان نمیشود. یکی از مکان های جذاب و بسیار غنی از لحاظ تاریخی که گردشگران از آن غافل هستند، بوشهر و بنادر پر رونق آن است. در ادامه نحوه رسیدن به این استان را بیان خواهیم کرد ….

  • سفر هوایی : به دلیل موقعیت ساحلی و ارتباطی استان بوشهر و بنادر آن، فرودگاه بوشهر در سال‌های پیش از انقلاب به عنوان کانون بسیاری از سفر های هوایی مورد توجه بوده است و یکی از دو فرودگاه اصلی کشور در دوران خود محسوب می‌شده‌است. امروزه سفرهای هوایی به بوشهر توسط ایرلاین های بسیاری صورت میگیرد که به طور میانگین طول مدت سفر از تهران به این شهر ۱ و ۳۰ دقیقه میباشد.
  • سفر زمینی با قطار : از آنجایی که خطوط راه آهن بوشهر زیاد پیشرفت نکرده است و به همه ی استان ها راهی ندارد، سفر با قطار مستقیم به بوشهر، موجود نمیباشد و اگر قصد سفر زمینی به این شهر را دارید، می‎توانید از قطارهای مقصد شیراز یا بندرعباس استفاده کنید .
  • سفر با خودروی شخصی : بوشهر در جنوبی ترین نقطه ایران واقع شده و سفر زمینی به این شهر با خودروی شخصی کمی طولانی می باشد. سفر زمینی از تهران به بوشهر، از طریق بزر‎گراه خلیج فارس، با گذشتن از راه‎های تهران به اصفهان و سپس یاسوج صورت می‎گیرد.

 

معرفی ده جاذبه گردشگری شهر بوشهر 

بناهای سنتی و آثار تاریخی بوشهر شامل عبادتگاه ها، مساجد و عمارت های دیدنی می‌شود که رد پایی تاریخی از دوران باستانی، اسلامی و معاصر بر آن نمایان است. این آثار به جای مانده، نشان دهنده نوعی هنر پیشرفته معماری در این منطقه است که بهترین نوع آن بافت قدیم شهر محسوب میشود و از مهم‌ترین جاذبه‌های بوشهر به شمار می‌آید.

۱- مسجد جامع بردستان

مسجد جامع بردستان یکی از بناهای تاریخی معروف بوشهر محسوب میشود که در روستای بردستان، از توابع شهرستان دیر، واقع شده است. از لحاظ قدمت این بنا به ۱۰قرن پیش میرسد و کارشناسان باستان شناسی معتقدند که مسجد جامع بردستان یکی از کهن‌ترین بناهای زمان ورود اسلام به ایران است.

این مسجد مستطیل‌ شکل شامل یک محراب، دو اتاق و یک شبستان است که طرح اولیه آن به‌صورت صلیب بود. در قسمت خارجی مسجد یک بادگیر بزرگ قرار دارد تا در روزهای گرم هوای داخل مسجد را خنک کند. لازم به ذکر است در نزدیکی  مسجد گورستانی تاریخی وجود دارد که روی قبرهای آن با خط کوفی نوشته شده است و قدمت این گورستان به قرن چهارم و پنجم هجری می‌رسد.

مسجدجامع بردستان-بوشهر

۲- کلیسای ارامنه گریگوری

پیشینه ی کلیسای ارامنه گریگوری مربوط به دوره قاجار می باشد که در محله شنبدی بوشهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کلیسای ارامنه گریگوری در سال  ۱۲۳۵ هجری قمری بوسیله خانواده آوادیان، از خانواده های سرشناس ارمنی ساکن بوشهر، و با کمک سایر مسیحیان ساکن این شهر، در زمینی نسبتا وسیع در محله شنبدی این شهر ساخته شد.

این بنای تاریخی شامل تالار اجتماعات، محراب، اتاقهایی در دو طرف محراب و دو راهرو در دو طرف تالار میباشد. این کلیسا فاقد برج ناقوس بوده و دو ناقوس فلزی آن به صورت عرضی بر فراز راهروی شمالی کلیسا قرار داشتند.

به دنبال متروک شدن بنای داخلی کلیسا در سالهای اخیر  با توجه به آب و هوای  خشک و مرطوب منطقه،  کلیسا با سرعتی زیاد رو به ویرانی نهاد و قسمت بزرگی از سقف و گنبد آن فرو ریخت. در حال حاضر بازسازی این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی انجام میپذیرد و سقف و گنبد آن به شکل اولیه مرمت شده اند.

کلیسای گریگوری - بوشهر

 ۳- عمارت ملک

مجموعه ساختمان های عمارت ملک  حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد که در نزدیکی میدان بهمنی شهرستان بوشهر قرارگرفته است. از لحاظ مساحت، زیربنای این اثر تاریخی ۴۰۰۰ متر مربع بوده و در دوره قاجاریه توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی ناسیس شده است. صاحب این عمارت یکی از ثروتمندان بوشهر به نام محمد مهدی ملک التجاره  بوده است که بعدها این کاخ توسط متجاوزین انگلیس اشغال شده و به صورت مقر نظامی آن ها در آمد.

 بعد از سال ها استقرار  انگلیسی ها در این کاخ با ورشکست شدن ملک التجار(صاحب اصلی کاخ) لوازم نفیس آن را با قیمت کم خریداری کرده و با خود بردند. در اواخر سلطنت رضا شاه این عمارت که  به عنوان خوابگاه نظامیان مورد استفاده قرار گرفته بود، پس از چندین بار بازسازی رو به ویرانی نهادو به خاطر وسعت زیاد هنوز مرمت نشده است.

نوع و سبک معماری از سبک ساختمان سازی دو قرن پیش سواحل خلیج فارس که به بنگله معروف است تاثیر گرفته و دارای یک قسمت استحفاظی، بارو، شاهنشین و قسمتی به صورت چند ایوان و اتاق های مسکونی است.
ملک‌التجار که صاحب اصلی این کاخ بوده است ، طی یکی از سفرهای تجاری خود به پاریس و ملاقاتی با فرد فرانسوی، شیفته‌ی خانه‌ی او شد و در بازگشت به ایران با کمک معمار بنای فرانسوی با افزودن خواسته‌های خود، این عمارت باشکوه را بنا نهاد.

عمارت ملک اتجار در بوشهر

 

۴- مدرسه سعادت

مدرسه سعادت معروف به مدرسه سعادت مظفری مربوط به دوره قاجار است و در خیابان امام روبروی میدان معلم  شهرستان بوشهر واقع شده است. این مدرسه  که در سال ۱۲۷۸ شمسی تاسیس شد که از نظر تاریخی و سبک نوین آموزشی، مادر مدارس جنوب ایران به شمار میرود. بافت مدرسه سعادت همانند بافت مرکزی شهر دارای سبک قدیمی سنتیاست و زیبایی خیره کننده‌ای دارد.

مدرسه ی سعادت بوشهر

۵- گنبد نمکی جاشک

بنابر تحقیق‌ کارشناسان تشکیل این گنبد نمکی به دوره اول زمین‌شناسی برمیگردد. دریاچه‌، غارها، آبشارها، بلورها و قندیل‌ها، که  جنس همه‌آنها نمکی‌است، از جاذبه‌های منحصر‌به‌فرد گنبد نمکی جاشک‌ محسوب میشوند. کوه نمکی جاشک  که به‌عنوان اثر طبیعی ملی در سال ۱۳۸۸ ثبت شده ناحیه مرتفع شمالی کوه جاشک منتهی‌الیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دشتی و دیر در استان بوشهر، یکی از بزرگ‌ترین و فعال‌ترین گنبد های نمکی خاورمیانه به شمار می آید.

مناظری که در جای جای این منطقه وجود دارند ،دارای چشم اندازی هستند که شاید مانندشان در هیچ جای ایران نبینید. مهم‌ترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک ، نوع نمک‌های این کوه نمکی، گنبدها  غارهای منحصربه‌فرد، آبشارها است.

کوه نمکی جاشک - بوشهر

۶-قلعه هلندی ها

قلعه هلندی‌ها واقع در شمال شرقی جزیره خارک از جزایر استان بوشهر ،توسط ” بارون کینپ هاوزن” در سال ۱۷۴۷ بنا شده و با گذر زمان به قلعه هلندی ها مشهور گردیده است. این قلعه در زمان های قدیم برج و بارویی داشته که اکنون  اثری از آن دیده نمیشود و از بین رفته است. در سال ۱۷۴۸ میلادی همزمان با حکومت دوره صفوی که ایران مورد حمله افغان قرار گرفت، هلندی‌­ها پس از تعطیلی دارالتجاره بندرعباس، جزیره خارک را مرکز خود قرار دادند و دست به احداث این قلعه زدند.

قلعه هلندی ها- خارک - بوشهر

۷-خانه تاریخی رئیسعلی دلواری

خانه رئیسعلی دلواری،  در جنوب شرقی شهر دلوار در استان بوشهر واقع شده که این خانه ساده تاریخی از آثار اواخر دوره قاجاریه، توسط بازماندگان رئیسعلی دلواری به سازمان میراث فرهنگی اهدا شده و هم اکنون به عنوان موزه از آن استفاده میشود. تزئینات عمده این خانه که بنایی ساده و بی‌پیرایه است، به مختصری گچبری ختم می‌شود.

رئیس‌علی دلواری آزادی‌ خواه مشروطه‌ طلب و رهبر قیام جنوب در تنگستان بوشهر با فداکاری علیه نیروهای بریتانیا در دورهٔ جنگ جهانی اول مقابله کرد. شهید رئیسعلی دلواریبا نقش مهم خود بر اذهان همه مردم و تاریخ نویسان ماندگار است. چراکه مبارزات رئیسعلی علیه تجاوز انگلیس در بیش از هشتاد سال پیش ، خاطره‌ای فراموش نشدنی در ذهن مردم برجای گذاشته است.

خانه رئیسعلی دلواری

۸- موزه دریانوردی خلیج فارس

عمارت قدیمی به مساحت هشت هکتار که در گذشته به عنوان کنسولگری انگلستان مورد استفاده بوده است واقع در منطقه سبز آباد بوشهر، پس از انقلاب در اختیار نیروی دریایی ایران قرار گرفته و اکنون به عنوان موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

۴۰ قطعه از ادوات جنگی از جمله ادوات سطحی (کشتی) و غیر سطحی (زیردریایی) دوران‌های مختلف تاریخی همچون دوره قاجاریه در این موزه نگهداری می‌شوند. کشتی پرسپولیس اولین ناو جنگی کشور که در سال ۱۲۸۵ توسط آلمان‌ها به ناصرالدین شاه هدیه داده شد، در محوطه موزه قابل بازدید است. ویترین‌های مختلف موجود در عمارت کلاه فرنگی موزه دریانوردی بوشهر، انواع مختلفی از تجهیزات نیروی دریایی را به نمایش گذاشته‌اند.

موزه دریانوردی خلیج فارس- بوشهر

۹- خانه قاضی

در زمان حکومت زندیه یکی از نشانه های خانه های خاص ومجلل، گچبری های بکار رفته در بنا بود که در خانه قدیمی قاضی هم گچبری به شکل گل و بوته به چشم می آید و نشان دهنده قدمت این بنا در زمان حکومت زندیان است. این خانه  در احاطه نخل های زیبا قرار گرفته  و پنجره های مزین به هنر منبت کاری با شیشه های رنگین، در کنار درب مقرنس کاری شده زیبایی بنا را دو چندان کرده است.

متاسفانه بدلیل آب و هوای مرطوب و گرم شهر بوشهر و قدمت بالای خانه قاضی، لایه های سفید رنگ نمای خارجی این بنا، در حال پوسته شدن و فروریختن است که نیازمند توجه بیشتر و مرمت است.

خانه قاضی بوشهر

۱۰- شهر باستانی سیراف

از مجموع شواهد موجود می‌توان فهمید شهر بندری بوشهر و بویژه بندر سیراف، در گذشته مرکز بزرگ دریانوردی ساسانی – اسلامی در حوزه خلیج فارس بوده است و دریانوردان از نقطه به دیگر نقاط دور جهان و اقیانوس های بزرگ سفر می‌کردند.

 خانه‌های این بندر  از لحاظ ساخت شبیه به خانه‌های ماسوله و به‌صورت پلکانی است. بندر قدیمی سیراف در زلزله‌ای که در سال ۳۶۷ ه.ق رخ داد تخریب شد و بقایای آن بخشی از جاذبه‌های تاریخی شهر بوشهر محسوب میشود. ساکنان بندر سیراف تا قبل از ورود اسلام به ایران، یهودی بودند و پس از مسلمان شدنشان نام این بندر را به بندر طاهری تغییر دادند.

امروزه بندر سیراف به مکانی دیدنی در شهر بوشهر تبدیل شده است اما مانند گذشته از نظر تجاری و اقتصادی رونق زیادی ندارد. حوضچه‌های آب باران، دخمه‌های باستانی، آرامگاه سیبویه و عمارت شیخ جبار نصوری از جاذبه‌های دیدنی بندر سیراف‌اند.

شهر باستانی سیراف - بوشهر

بهترین سوغات و خوراکی های بوشهر کدام اند؟

همه ما میدانیم هر شهری برای خودش آداب ونشانه هایی دارد که به گونه ای شناسنامه فرهنگی آن شهر محسوب می شوند. از صنایع دستی و سوغات گرفته تا مکان های گردشگری – تاریخی و غذاهای محلی، همگی نمادی از یک شهر یا استان محسوب می شوند که مردمان بومی آن منطقه تعصب خاصی نسبت به آنها دارند. البته بعضی مواقع به دلیل سفرهایی که همیشه باب بوده، این تحفه ها دست به دست چرخیده و به شهرهای دیگر منتقل شده اند.

 ماهی و میگوهای معروف بوشهر

از مهمترین ظرفیت‌های استان‌های ساحلی کشور شیلات است که در بخش‌های مختلف صید و صیادی و پرورش ماهی و میگو، زمینه تولید و اشتغال زایی را به خوبی فراهم میکنند. استان بوشهر دارای ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی است که با توجه به وجود بنادر متعدد دراین استان، در مناطق مختلف استان شاهد فعالیت بومیان در زمینه پرورش و صید ماهی هستیم.

اگر به خرید ماهی تازه و خوشمزه  بوشهری علاقه دارید، بوشهر بهترین استان جهت انتخاب ماهی تازه است. بازارهای فراوانی در این شهر برای فروش ماهی تازه وجود دارد. معروف ترین ماهی های بوشهر شامل ماهی هامون، سنگ سر، مرکب، ماهی شیر می شود. میگوی بوشهر نیز زبانزد خاص و عام است به طوری که ۷۰درصد میگوی کل کشور از این استان تامین میشود.

ماهی-معروف-بوشهر

انواع نان های محلی بوشهری

تقریبا تمام استان های ایران نان های محلی خوشمزه مربوط به شهر خود را دارند که بسیار مورد استقبال مسافران قرار میگیرد. بوشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست و نان های محلی خوش طعم خود را دارد که عبارتند از : نان نارک ، نان گرده، نان بلبل و نان کماج. رایج ترین نان مورد توجه مردم بوشهر نان کماج است که حالتی حجیم داشته و از آرد گندم سفید و مایه خمیری  نخود لپه تهیه می شود.

نان های محلی بهترین انتخاب برای یک میان وعده سالم در طول سفر هستند که شما میتوانید با میل کردن این نان ها خاطره خوبی به هنگام اقامت در بوشهر برای خودتان رقم بزنید.

نان محلی بوشهر

خرمای تازه بوشهری چیده شده از نخلستان

از آنجایی که کشت خرما در بوشهر به گذشته های دور بازمیگردد و سابقه ی چندین هزارساله دارد، تولید و فروش خرما امروزه به عنوان یکی از فعالیت های اصلی مردمان استان بوشهر محسوب می شود. از خرمای بوشهر فرآورده های مختلفی مانند پنیر نخل، شیره خرما، لواشک خرما، شهد خرما، سرکه خرما و… به دست می آید. هم چنین از  تنه نخل ها می توان صنایع دستی مانند زنبیل، حصیر و کلاه را بافت که باعث پیشرفت صنایع دستی و رونق این شهر شده است.

نخلستان خرما در بوشهر

ارده بوشهر

ارده یکی از فرآورده های بسیار خوشمزه و لذیذ  کنجد است که روغن آن سرشار از ویتامین، چربی اشباع شده، و آنتی اکسیدان می باشد. ارده بوشهری که بسیار معروف است به عنوان صبحانه ای پر انرژی همراه با شیره خرما یا انگور استفاده می شود. ارده به عنوان یک خوراکی گرم ، به مقاومت بدن دربرابر سرما کمک بسزایی میکند. حتما به هنگام سفر به بوشهر خرید ارده را فراموش نکنید.

ارده معروف بوشهر

 

سخن پایانی 

در این مقاله سعی کردیم با بیان سوغات و صنایع دستی بوشهر و معرفی مکان های گردشگری تاریخی جذاب این استان، قدمی در راه شناساندن استان های کشورمان ایران برداریم تا شاهد رونق روزافزون در حوزه گردشگری اقتصادی میهن عزیزمان باشیم. شما میتوانید برای اجاره سوئیت روزانه یا اجاره آپارتمان مبله در بوشهر و سراسر ایران با میزبان یاب همراه باشید و سفری لذت بخش را تجربه کنید. 

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید