بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

درگز شهری با قدمت 7 هزارساله | مکان های طبیعی و گردشگری +عکس

منتشر شده در 2019-08-25 توسط پاسبان

درگز کجاست ؟

شهرستان درگز یا به عبارتی دره گز یکی از قطب های زیبای گردشگری ایران است . این شهرستان در شمال خراسان رضوی واقع شده که هم مرز با کشور ترکمنستان می باشد.شهرستان درگز قدمتی بالغ بر هفت هزارسال سال دارد با جمعیت 37 هزارنفره است. که اقوام متفاوتی در این شهر ساکن هستند از جمله قوم های کرد،ترک،فارس و عرب که اکثریت آنها را افراد کرد از طائفه کرمانج تشکیل می دهند که سال های گزشته برای دفاع از مرز از کردستان به این منطقه مهاجرت کرده اند.

آیین ازدواج در درگز

خاستگاری و مراسم شیرینی خوران وعقد

مردم درگز در مراسم ازدواج رسم ورسوم متفاوتی دارند که البته با وجود ماشینی شدن دنیای امروزی این رسم ها کمرنگ شده اند اما بازهم برخی از آنها در آبادی و روستای اطراف خود این رسوم را اجرا میکنند.مراسم خاستگاری به صورت سنتی برگزار می شود با حضور مادر داماد و زنانی دیگر در خانه عروس برگزار می شود.بعد از گرفتن رضایت از پدرومادر عروس مقدمات عروس را فراهم میکنند.مجلس شیرینی خوران قبل از مراسم عقد برگزار می شود.فامیل های دور ونزدیک برای نهار به خانه داماد می روند و معمولا نهار،یخنی پلو درست می کنند.در مراسم عقد داماد مبلغی را به عنوان باشلُق (باشلوق) به پدر عروس می دهد و مهریه سنگینی را هم به عهده داماد می گزارند.همچنین مخارج عروسی و جهاز نیز به عهده داماد است که تهیه کند.حدود یک سال از مراسم عقد تا عروسی طول می کشد.

مراسم عروسی

معمولا مجلس عروسی مردم درگز حدود سه روز طول میکشد .ابتدا مجلس حنابندان است که مهمانان هرکدام باید هدیه ای برای عروس داماد بدهند و مراسم حنابندان را اجرا می کنند.در روز دوم داماد  موظف است در قبال منزلش تکه ای قند،انار ویا سیب را از بالای سر عروس پرتاب کند وبدین ترتیب عروس وارد خانه داماد می شود.در روز آخر که به روز پایتخت معروف است مهمانان به خانه داماد رفته و پول یا هدیه ای را به عروس وداماد تقدیم میکند و مجلس عروسی به پایان می رسد.

 

جاذبه های طبیعی و گردشگری 

فاصله درگز تا مشهد حدود 255 کیلومتر است که حدود 4 ساعت تا آنجا زمان میبرد.به دلیل جاذبه های طبیعی وبسیار دیدنی شهرستان درگز سالانه گردشگران بی شماری برای بازدید و تفریح در این شهرمی آیند. با خواندن این مطلب و آگاهی از اجاره روزانه اقامتگاه راحتی آسایش خود را برای سفر بعدی خود به ارمغان بیاورید.شهر درگز برای دوسداران طبیعت  بهترین ودلچسب ترین مکان می تواند باشد در ادامه با  مکان های طبیعی و گردشگری و سوغات این شهرستان آشنا خواهید شد.

چهلمیر

پارک ملی تندوره-درگز

دره چهلمیر از تلاقی دو رشته کوه بوجود آمده است. طبیعی بکر ودست نخورده دره چهلمیر همانند بهشتی می باشد که ازدل آن رود آب جاری ست وآب و هوای خنک این منطقه می تواند حس وحال خوبی را به شما بدهد که تا به حال تجربه نکرده اید.پارک ملی تندوره یک منطقه  حفاظت شده در درگز که در سال 1347 احداث شده است جزئی از همین دره می باشد .این پارک  حیات جانورانی همچون قوچ ،آهو و پلنگ می باشد و اگر شما صبح زود به آنجا بروید می توانید از دیدن گله ی قوچ ها لذت ببرید.

موزه بندیان

درگز

موزه بندیان توجه بسیار ویژه ای برخوردار می باشد چرا که بزرگترین آثارگچ بری  به جا مانده از دوره ساسانیان را دارا است.این موزه در بهمن ماه سال 1375 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.نام بندیان را بدلیل وجود آب بندی در مجاورت موزه می دانند که در سه کیلومتری شهرستان درگز قرار دارد.

پلکان نادری

پلکان نادری -درگز

پلکان نادری به دستور پادشاه بزرگ ایرانی نادرشاه افشار برای آسان تر شدن رفت و آمد در کوه های هزار الله  ساخته شده است.تعداد این پله ها حدود 1100 عدد وطول آن 1000 متر است.این منطقه به هزار پله نادری درگز هم شناخته می شود.

یارم تپه

یارم تپه-درگز

یارم تپه یا به زبان کردی یاریم تپه ، یکی از آثار طبیعی وقدیمی شهرستان درگز است.این تپه حدود 500 کیلومتر از غرب منطقه بندیان فاصله دارد.در مجاورت این تپه رود درونگر جاری ست که زیبایی آنجارا دوچندان کرده است. یارم تپه به عبارتی نشان دهنده تمدن شمال شرق ایران است که به دلیل تنوع ساکنین آنجا شکل مرتبی ندارد.

دشت شقایق

دشت شقایق درگز

دشت شقایق در مسیر35 کیلومتری  قوچان به درگز واقع شده است که تا کیلومتر ها می توانید این منظره را ببینید. گل های شقایق خود رویی که درمیان دشت روییده اند بسیار لذت بخش هستند .این گل ها در ماه های اردیبهشت و خرداد می رویند پس اگر می خواهید از این طبیعت بکر لذت ببرید باید در همین ماه ها خودتان را برسانید چرا که در اواخر خرداد تعداد گل ها کم می شوند .

غار قزلق

غار قزلق درگز

غار قزلق مربوط به عصر حجر است که دارای سه درب ورودی است. دیواره های این غار آهکی می باشد و طول آن به صد متر می رسد.غار قزلق یکی از محل های اعتقادی ودیدنی این شهرستان است.این غار در ارتفاعات شازی و کانی گاز ،بعد از روستای قزلق که در 22 کیلومتری جنوب شرق درگز است ، قرار دارد.

 

پارک شادی

پارک شادی - درگز

پارک شادی یکی از مکان های تفریحی برای ساکنین وگردشگران شهرستان درگز است.این پارک به عنوان قدیمی ترین پارک این شهر معروف است.جالب است بدانید که آرامگاه دو شهید گمنام دفاع مقدس در اینجا قرار دارد.

تپه غازان بیک

تپه غازان بیک در روستایی به همین نام واقع شده است .وجود دخمه های موجود در این تپه احتمال اینکه در قدیم ماد ها در آنجا بوده اند را زیاد میکند چرا که قوم ماد دخمه نشین بوده اند.تپه غازان بیک در نیم کیلومتری راه شمسی خان به درگز قرار دارد.قبرستان شمسی خان مربوط به افرادی است که در تپه غازان بیک زندگی می کردند که متعلق به دوره پارت وساسانیان است.

نوروز تپه

تپه نوروز متعلق به قرن های 3 و4 است که به دوران قبل از ایران باستان مربوط می شود.براساس عقاید ساکنین آنجا این منطقه متعلق به فردی به نام نوروز رحمان ایمانی از خانواده بزرگ ایمانی های ینگه قلعه می باشد.آدرس این تپه در شمال غرب ینگه قلعه در بخش چاپشلو شهرستان درگز واقع شده است و بیشتر ساکنین آنجا از خاندان ایمانی هستند.همچنین نیز در اسفندماه سال 1379 این مکان به عنوان یکی از اثار ملی ایران به ثبت گردید. 

امام زاده سید یوسف

زیارتگاه امام زاده سید یوسف یکی از زیارتگاهایی است که ساکنین از آن استقبال می کنند،چرا که حاجت بسیاری را برآورده کرده است.این مکان زیارتی متعلق به قرون 13 و 14 است که در 10 کیلومتری جنوب غرب درگز قرار دارد.

 تپه یوخار

تپه یوخار در 12 کیلومتری غرب شهر درگز واقع شده است.این تپه در دوران ساسانیان و حتی در دوره اسلامی منطقه مسکونی بوده است.تپه یوخار مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است.

تپه صاحب جان

تپه صاحب جان متعلق به هزارسال اول قبل از میلاد می باشد.این تپه در غرب شهرستان درگز واقع شده است.ساختمان تپه مربوط به زمان اشکانیان است که بعدها در دوره ساسانیان جز مناطق متروکه شده است.

مکان هایی برای خرید در 

شما می توانید برای خرید سوغات و وسایل مورد نیاز خود در شهرستان درگز به این مناطق بروید:

 • خیابان مرکزی شهر
 • خیابان فرمانداری
 • خیابان رضوان
 • خیابان نوخندان
 • مجتمع تجاری جهان
 • بازاچه گمرک لطف آباد

سوغات درگز

 • جارو
 • گردو
 • سبی درختی
 • گلابی

صنایع دستی 

 • گلیم بافی
 • نمدمالی
 • چارق دوزی
 • دوخت لباس ابریشمی

غذای سنتی 

یخنی

یخنی درگز

یکی از لذیذ ترین غذاهای سنتی شهر درگز یخنی است که نوعی چلوگوشت می باشد که در مردم آنجا در بیشتر اعیاد و مراسم خود این غذارا تهیه می کنند. طرز تهیه خورش یخنی تا حدودی آسان است.پیشنهاد میکنم اگر به این شهر رفتید حتما این غذای خوشمزه را امتحان کنید.

راه های دسترسی به درگز

شما فقط می توانید از راه زمینی به شهرستان درگز سفر کنید.اگر میخواهید از مشهد به این شهر سفر کنید ابتدا باید به قوچان و سپس خودتان را به این شهر برسانید که حدود 3ساعتونیم طول میکشد.فاصله این شهر بسیار زیبا با استان های دیگر را در ادامه برایتان قرار دادیم:

 

تا ارومیه 1713 کیلومتر
تا تبریز 1581 کیلومتر
تا بوشهر 1749 کیلومتر
تا اردبیل 1538 کیلومتر
تا اصفهان 1213 کیلومتر
تا ایلام 1608 کیلومتر
تا شهرکرد 1309 کیلومتر
تا خرم آباد 1351 کیلومتر
تا قم 1008 کیلومتر
تا کرج 1000 کیلومتر
تا قزوین 1102 کیلومتر
تا مشهد 279 کیلومتر
راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید