بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

جاذبه های گردشگری اصفهان

منتشر شده در ۱۳۹۸-۰۶-۰۲ توسط پاسبان

جاذبه های گردشگری اصفهان

اصفهان،سپاهان یا جی تنها سه نام از چندین نام شهر اصفهان می باشند. این شهر مرکز استانی به همین نام می باشد که در بخش مرکزی ایران و در ساحل شمالی رودخانه۴۰۰ کیلومتری زاینده رود واقع شده است. وبا مساحتی بالغ بر ۲۳۰ کیلومتر یکی از مراکز مهم معماری جهان اسلام است. این شهرکه یکی از سه شهر پرجمعیت و بزرگ ایران به شمار می رود نه تنها یک شهر تاریخی، بلکه به عنوان یکی از شهرهای مدرن و پیشرفته ایران شناخته می شود.  و بسیاری از امکانات و خدمات رفاهی مناسب برای زندگی مانند: مراکز درمانی پیشرفته، مراکز آموزشی عالی، فروشگاه ها و بازارهایی با اجناس متنوع و مدرن در این شهر وجود دارند. همچنین توریستی بودن این شهر باعث شده امکانات مناسبی برای آسایش گردشگران نظیر آپارتمان و سوئیت مناسب برای اسکان و دفاتر خدمات گردشگری فراوانی در سطح شهر ایجاد شوند.

میزبان یاب در این مطلب قصد دارد به معرفی جامع این شهر بپردازد و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهد.

گابا، الیهودیه، سپاهان یا اصفهان؟

امروزه و با بررسی دقیق شهر اصفهان(سپاهان) توسط باستان شناسان گفته می شود قدمت شهر اصفهان به دوران پاره سنگی و… برمی گردد. که هیچ اطلاعاتی درباره آن زمان در دست نیست و آنچه که از تاریخ این شهر در دست می باشد در این بخش به اختصار توضیح داده شده است.

گفته می شود چند سده قبل از میلاد مسیح و در دوران حکومت هخامنشیان در این منطقه رد پای شهری به نام گابا یا گبی(گی، جی) دیده می شود. اما اطلاعات بسیار کمی از آن دوران و قبل از حکومت ساسانیان بر این سرزمین وجود دارد.

این منطقه در قرن پنجم میلادی و قبل از ظهور اسلام توسط یهودیان منطقه ی بین النهرین که توسط کوروش از چنگال پادشاه بابل نجات پیدا کرده بودند و این بخش از کشور ایران را برای سکونت انتخاب کرده بودند، اشغال شد و دار الیهودیه نامگذاری شد. پس از آن و در دوران حکومت ساسانیان که آخرین سلسله ی حکومتی قبل از ظهور اسلام و حمله ی اعراب به کشور ایران بوده است جی به عنوان یک منطقه برای قرار گرفتن لشکر نظامی یا سپاهیان (پادگان نظامی) مورد استفاده قرار گرفت و قدیمی ترین پل اصفهان«پل شهرستان یا جی» در آن دوران ساخته شد و نام شهرستان به سپاهان تغییر پیدا کرد.

میدان قدیم(عتیق)

سپاهان و خلفای عباسی

با ورود اسلام به سرزمین ایران خلفای عباسی این شهر را همچون برخی از شهرهای ایران به استعمار خود در آوردند. اما پس از آن و در قرن چهارم هجری قمری سپاهان توسط مرداویچ آزاد شد و اولین جشن سده در آن برگزار گردید. پس از آن و با کشته شدن مرداویچ سلسله آل بویه که شیعه مذهب بودند اصفهان را به عنوان مرکز حکومتی خود انتخاب کردند.

در زمان حکومت آل بویه این شهر به محلی برای حضور علما و دانشمندانی نظیر ابوعلی سینا تبدیل شد و اولین دوره شکوفایی این شهر درآن زمان رخ داد. و ابنیه هایی مانند: مدرسه، مسجدو کتابخانه در آن دوران  و در شهر سپاهان(جی) ساخته شدند.

پس از سقوط آل بویه، سلجوقبان بر مسند حکومت نشستند و در عصر حکومتشان اصفهان به یکی از پرجمعیت ترین شهرهای ایران و آبادترین شهرهای جهان با بنای چندین باغ نظیر باغ کاران و دشت گور تبدیل شد.

اصفهان، پایتخت حکومت صفویان

سپاهان که پس از ورود اعراب و  با ورود اسلام به اصفهان تغییر نام داده شد با روی کار آمدن حکومت صفوی و انتخاب اصفهان یا همان سپاهان به عنوان پایتخت ایران در قرن یازدهم هجری قمری، دوران طلایی اش آغاز شد. و بسیاری از آثار تاریخی که امروزه شاهد آن هستیم و از معماری منحصر به فردی برخوردار هستند در دوران حکومتی شاهان صفوی ساخته شده اند.

در واقع با پایتخت شدن این شهر آب انبارها، کاروان سرا ها، بیش از صد کاخ، بالغ بر صد و پنجاه مسحد و چندین باغ بزرگ و دیدنی، چندین مدرسه و حمام در این بخش از کشور ایران بنا شدند که این اندازه پیشرفت و ساخت و ساز در نوع خود و برای آن زمان کم نظیر بوده است.
پس از دوران حکومتی صفوی و در دوران قاجار، قبل از انتقال پایتخت به تهران بسیاری از آثار توسط پسر ناصر الدین شاه قاجار که به دلایلی نمی توانست جانشین پدرش شود و درآن زمان حاکم شهر اصفهان بوده است، تخریب شدند.

پس از دوران قاجار و پهلوی و با پیروزی انقلاب اسلامی این شهر نیز مانند دیگر شهرهای بزرگ و تاثیرگذار ایران روند رو به رشدی را سپری کرد. و امروزه در زمینه های مختلف از ساخت و ساز گرفته تا بهداشت و آموزش جزء برترین های کشور به شمار می رود.

اقتصاد شهر اصفهان

اقتصاد این شهر و کل استان اصفهان به بخش های مختلفی مانند: دامداری، کشاورزی( غلات و میوه)، صنایع دستی نظیر فرش، منیت کاری، تذهیب، قلم زنی، معادن و صنایع مانند: معدن سنگ، صنعت ساخت و ساز، صنعت هواپیمایی، صادرات و بخش مهمی از اقتصاد  به گردشگری و توریسم مرتبط می باشد.

در واقع به دلیل وجود زاینده رود در این شهر و استان، باغ ها، مزارع و زمین های کشاورزی مانند: شالیزارها  کمتر با مشکل بی آبی رو به رو می باشند و زمین هایی مناسب کشت در اطراف و در مجاورت با این رودخانه یافت می شوند.

در بخش دامداری نیز به دلیل وجود ایل های کوچ نشین قشقایی و بختیاری در این استان و پرورش دام توسط آن ها  بخش قابل ملاحظه ای از دام و گوشت قرمز مورد نیاز تامین می شود. علاوه بر گوشت قرمز پرورش ماهی، طیور(پرندگان) نیز در این منطقه رواج دارد.

همچنین صنایع دستی یکی از حوزه های پر درآمد برای شهر و استان اصفهان می باشد. بیشتر این صنایع که معروف ترین آن ها تذهیب، معرق کاری، قلم زنی، منبت کاری، فرش بافی، نگارگری، کاشی کاری می باشند، در حوزه صادرات از اهمیت فراوانی برخوردار هستند.

علاوه بر این ها گردشگری چه در زمینه سلامت و درمان و چه در حوزه بازدید از شهر و جاذبه های توریستی تفریحی، به عنوان یکی از پر در آمدترین صنایع این شهر و استان شناخته می شود زیرا سالانه هزاران نفر به این شهر سفر کرده و با بازدید از جاذبه ها و همچنین اسکان و اقامت چند روزه در آپارتمان ها، سوئیت ها و یا هتل های سطح شهر باعث ورود بخش عظیمی از ارز در چرخه اقتصادی این شهر می شوند.

اقتصاد شهر اصفهان(سپاهان)

آب و هوای شهر اصفهان

اصفهان در بخش مرکزی ایران، در ارتفاع ۱۵۹۰متری از سطح دریا، در دشت های سرسبز اطراف رودخانه زاینده رود و در بخش کوه پایه ای رشته کوه زاگرس واقع شده است. نزدیک ترین کوه به این شهر کوه صفه می باشدکه در بخش جنوبی شهر واقع شده است. همچنین تا فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر هیچ مانع زمینی شناسی وجود ندارد که همین امر سبب وزش باد شدید شمالی در منطقه می شود.

آب و هوای این شهر در طول سال متغیر و فصلی می باشد. حداکثر دما ۳۵ درجه سانتیگراد می باشد و از تابستان هایی گرم با رطوبت کم و شب هایی با دمای هوای متوسط برخوردار است. زمستان این شهر روزهایی با آب و هوای معتدل و شب هایی سرد را به دنبال دارد و در طول این فصل حداقل یک بار بارش برف در این شهر اتفاق می افتد.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم شهر تاریخی سپاهان

اصفهان یا سپاهان شهری با مردمی مهربان، دوست داشتنی و با فرهنگ و گویش های مختلف نظیر لر، ترک قشقایی، ارامنه و فارسی زبانان می باشد.

اکثر مردم این شهر به زبان فارسی اما گویش شیرین اصفهانی سخن می گویند و دارای نوع پوشش محلی بسیار زیبا و خاص هستند که امروزه کمتر استفاده می شود ولی در روستاها و شهرهای کوچک می توان از دیدن مردانی باشلوارهای سیاه گشاد، بلوزی سفید و جلیقه و کلاه نمدی و همچنین زنانی با دامن پرچین مخمل کوتاه قرمز رنگ با شلوارهایی به رنگ مشکی یا سفید که و چادر یا چارقدی زیبا و گل دوزی شده لذت برد.

علاوه بر این ها این شهر که در حوزه موسیقی نیز صاحب سبک می باشد مانند دیگر شهرهای ایران دارای آداب و رسوم خاص نظیر گلاب گیری در شهرهای مانند: کاشان، جشن اول اسفند که مهمان شدن افراد فامیل توسط بزرگ فامیل و ولیمه دادن توسط آن فرد است، آئین جل جلانی که در روزهای هفدهم، هجدهم و نوزدهم دی ماه و در روستاها و آبادی های استان نظیر نطنز و طامه برگزار می گردد و طی آن کودکان دسته جمعی هیزم جمع کرده و در اطراف و روی تپه ها آن ها را روشن می کنند تا روشنایی به تمام آبادی برسد، می باشد. و جشن هایی مانند شب چله بزرگ و کوچک یا جشن های نوروز و چهارشنبه سوری به زیبایی هر چه تمام تر توسط شهروندان این خطه از سرزمین ایران برگزار می گردند.

علاوه بر این ها بخش مهم و جذاب فرهنگ اصفهانی غذاهای محلی و خوشمزه آن مانند: بریانی، کله جوش، خورش ماست و همچنین سوغاتی های شیرین آن مانند: گز و پولکی می باشد.

گللاب گیری اصفهان(سپاهان)

اصفهان امروزی

امروزه اصفهان با بیش از یک و نیم میلیون جمعیت به یکی از مهم ترین شهر ها در حوزه های مختلف نظیر بهداشت و درمان با بیش از سیصد مرکز مرتبط با این حوزه نظیر داروخانه، درمانگاه، بیمارستان، آموزش، صنایع نفت وگاز، ذوب آهن و فولاد، صنایع خودرو سازی، نظامی، صنعت هواپیما سازی، گردشگری بدل شده است.

همچنین این شهر علاوه برحفظ بافت سنتی و تاریخی اش به عنوان یک شهر مدرن با ساختمان هایی سر به فلک کشیده و امکانات رفاهی مدرن نظیر فرودگاه، مترو، فروشگاه و پاساژ ها، بوستان ها و پارک های سرسبز و زیبای ساحلی و غیر ساحلی، مراکز تفریحی، سینما و سالن تئاتر، هتل ها، آپارتمان ها، رستوران و سفره خانه شناخته می شود که از امنیت و نظم فراوانی برخوردار است و علاوه بر مسئولان این شهر شهروندان نیز در جهت زیباسازی و بهتر شدن این شهر در تلاش هستند.

همچنین این شهر در طول سال میزبانی بسیاری از جشنواره ها در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری و سیاسی را به عهده می گیرد.

گردشگری در شهر دیدنی و جذاب اصفهان

این شهر یکی از مقاصد برتر گردشگری کشور ایران است و دلایل بسیاری برای اثبات این موضوع و قرار گرفتن این شهر در لیست شهرهای مهم و پربازدید ایران و منطقه خاورمیانه وجود دارد. در حقیقت وجود باغ های ایرانی زیبا، بناهای مهم اسلامی با معماری تلفیقی ایرانی- اسلامی و جذابیت های بصری فراوان این شهر را به یک موزه بزرگ هنر و معماری تبدیل کرده است که باعث شده اکثریت مطلق توریست های خارجی علاقمند به بازدید از این شهر باشند.

در واقع این شهر با جاذبه های گردشگری تاریخی، فرهنگی، هنری و تفریحی مانند بناهایی با معماری منحصر به فرد، کاخ عالی قاپو، مسجد جامع، بازار قدیمی اصفهان، چهارباغ عباسی، سی و سه پل، پل خواجو، چهل ستون، منار جنبان، هتل عباسی، محله ارمنی جلفا، اماکن تفریحی مانند: پارک کوهستانی صفه، باغ پرندگان، آکواریوم اصفهان، شهر بازی، پارک جنگلی ناژوان، تله کابین، زمین های ورزشی، جاذبه های فرهنگی مانند موزه کلیسای وانک، موزه آب اصفهان، موزه تاریخ طبیعی، جاذبه های مذهبی بسیار چون خانقاه ها، کلیسا و کنیسه ها به یکی از پرطرفدارترین مقاصد توریستی ایران تبدیل شده است.

علاوه بر این ها اصفهان به عنوان یکی از قطب های گردشگری سلامت در کشور ایران شناخته می شود و خیلی از افراد برای مداوا و درمان به خصوص در حیطه چشم پزشکی از کشورهای خاورمیانه و حوزه ی خلیج فارس چون عراق، لبنان، عربستان به این شهر سفر می کنند.

گردشگری در اصفهان

برخی از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان

  • سی و سه پل

بزرگ ترین پل بر روی رودخانه زاینده رود با نام اصلی «الله وردی خان» می باشد که قدمتی حدود چهارصد سال دارد و  ساخت و ساز آن به دوران صفویه بر می گردد.

این پل که ازمشهورترین نمونه های معماری دوران صفویه اصفهان می باشد و به عنوان یک سد نیز عمل می کند برای اتصال منطقه ارمنی نشین جلفا بابخش دیگر شهر ساخته شده است.

گفته می شود به دلیل تعداد طاق های دو طبقه این پل که در مجموع سی و سه طاق می باشند به این نام شهرت پیدا کرده است.

  • منارجنبان

منار جنبان بنایی مربوط به دوران ایلحانی می باشد که به عنوان آرامگاهی برای عارف و زاهد آن زمان به نام عمو عبدالله مورد استفاده قرار گرفت.

شهرت این بنا به دلیل وجود مناره هایی است( گفته می شود بعدها و در اواخر دوران صفویه به این بنا اضافه شده اند) که در نوع خود منحصر به فرد بوده و هنگام تکان دادن یکی از آن ها دیگری نیز به لرزه در می آید بدون اینکه تخلخلی در بنا و سازه ایجاد شود.

منارجنبان اصفهان(سپاهان قدیم)

  • آتشگاه

یک مجموعه ی باستانی از جنس خشت در بخش غربی اصفهان می باشد که بر روی تپه ای با ارتفاع بالغ بر ۲۰۰متر از جنس سنگ های رسوبی واقع شده است و به دوره ساسانیان و زمانی اینشهر به سپاهان شهرت داشت، بر می گردد

  • موزه موسیقی اصفهان

از جدیدترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان می باشد که در محله جلفا واقع شده است و یک مجموعه عالی و کم نظیر از ۳۰۰ ساز ایرانی را به نمایش گذاشته است.

اگر که بسیار خوش شانس باشید اجرای زنده بعضی از موسیقی دانان را می توانید مشاهده کنید.

پس از بازدید از این  موزه شما علاوه بر آشنایی کامل با موسیقی ایزانی با فرهنگ و هنر این یرزمین نیز آشنا خواهید شد.

موزه موسیقی اصفهان(سپاهان)

سخن آخر

اگر که شما نیز با خواندن این مطلب علاقمند به سفر به این شهر و بازدید از جاذبه های گردشگری اآن شده اید، میزبان یاب ضمن آرزوی سفری خوش امکاناتی نظیر آپارتمان و سوئیت های مبله را برای اقامت در شهر اصفهان به صورت اجاره روزانه در اختیار شما قرار می دهد.

 

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر اصفهان روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید