بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

غذاهای سنتی محبوب ایران

منتشر شده در ۱۳۹۸-۰۵-۳۱ توسط پاسبان

غذاهای سنتی محبوب ایران

توریست چه خارجی چه یک ایرانی که به گوشه و کنار ایران سفر کرده باشد. اولین نیاز و انتخابش صرف وعده های غذایی است. همه ی گردشگران تمایل دارند با غذاهای جدید، شهری که به آن سفر کرده اند آشنا شوند. و طعم و مزه ای خوش را بچشند و در خاطرشان ثبت کنند. لذت چشیدن یک غذای خوب لذت سفر را دو چندان می کند. شاید وقتی نام غذای ایرانی را می شنویم.
اولین غذایی که به ذهنمان می آید؛ کباب باشد. اما کباب تنها یکی از هزاران انواع غذای محلی سنتی محبوب و خوشمزه ی ایران است و ما در این مقاله قصد داریم به معرفی محبوب ترین غذاهای سنتی بپردازیم تا با فرهنگ غنی غذایی ایران آشنا شوید.

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۱) قرمه سبزی محبوب ترین غذاهای سنتی:

قرمه سبزی یکی از آن غذاهای محبوب سنتی که بر سر سفره هر ایرانی در تمام نقاط کشور وجود دارد و یک غذای ملی است! قرمه سبزی غذایی که معمولا با برنج سرو می شود. و در آن از سبزی تازه، لوبیا قرمز و گوشت بره استفاده می شود. از سبزی هایی که در این غذا استفاده می شود می توان به شنبلیله، جعفری، پیازچه و گشنیز اشاره کرد، قرمه سبزی باید کمی ترش باشد به همین دلیل در آن از لیمو عمانی خشک یا آب لیمو تازه استفاده می کنند. برای جا افتادن قرمه سبزی مدت زمان زیادی لازم است.

غذای محبوب فسنجون - محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۲) فسنجان :

فسنجان یا فسنجون یک غذای اصیل ایرانی و یکی از محبوب ترین غداهای سنتی  است. و قدمت این غذا به سال ها قبل بر می گردد. باستان شناسان در پارسه کتیبه هایی یافتن که در آن لیستی از نام غذاهای آن دوران بوده که یکی از آن ها غذا ها با گوشت و رب انار و گردو آسیاب شده طبخ می شده و این همان دستور پخت فسنجان است. فسنجان غذایی است که اصلیت گیلانی دارد و با برنج سرو می شود. اما امروزه در سراسر کشور به شیوه ای طبخ می شود. در آن از گردو آسیاب شده و بعضی از سبزی های معطر استفاده می کنند و با توجه به ذاعقه در آن از رب انار و یا آلبالو استفاده می شود. و همچنین با توجه به اقلیم در آن از انواع گوشت یا مرغ نیز استفاده می شود. به عنوان مثال در گیلان از گوشت پرندگان شکاری و در استان های جنوبی از گوشت چهارپایان استفاده می کنند.

غذای محبوب قیمه - محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۳) قیمه:

قیمه یکی از محبوب ترین غذاهای سنتی و  پایه ثابت های غذاهای نذری در ایام مذهبی مانند محرم است. غذایی خوش طعم، رنگ و بو که محبوبیت بسیاری دارد. قیمه به دو شکل قیمه بادمجان یا قیمه معمولی طبخ می شود. با برنج سرو می شود. در قیمه معمولی یا خورش لپه از گوشت قرمز، لیمو امانی و لپه با سیب زمینی و دارچین و رب استفاده می شود. اما در قیمه بادمجان به جای سیب زمینی سرخ شده از بادمجان سرخ شده استفاده می شود.

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۴) کباب محبوب ترین غذاهای سنتی:

کباب را شاید بتوان به عنوان یکی از شاخصه های شناخت غذای ایرانی در جهان دانست. هرچند انواع مختلفی دارد اما تک تک آن ها از مزه و طعم بی نظیر و محبوبیت فراوان برخوردارند. میتوان به کباب های محبوب ایران همچو جوجه کباب که با کباب جوجه و چلو و گوجه سرو می شود یا کوبیده که از گوشت چرخ کرده درست شده یا کباب چنجه و برگ و… اشاره کرد. این غذا را اگر با دوغ و ریحان و پیاز میل کنید لذتش دو چندان می شود!

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۵) دیزی:

هیچ توریستی نباید سفرش به ایران را بدون چشیدن مزه ی دیزی به اتمام برساند! دیزی یکی از سنتی ترین غذاهای ایرانی است. که در تمام نقاط کشور نیز طبخ می شوند. در آن از رب، گوشت، دنبه، پیاز، نخود و سیب زمینی استفاده می شود. و به دو شکل آن را میل می کنند. ابتدا نان را در آن تیلیت کرده و آب و نان را میل کرده سپس مواد آن را می کوبند و با نان و ترشی و سبزی و پیاز میل میکنند. اگر دیزی در ظروف سفالی طبخ شود به آن دیزی سنگی می گویند.

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران[

۶) ته چین:

ته چین به دلیل شکل زیبایش یک غذای رسمی و شکیل برای مهمانی و مجالس خاص محسوب می شود. ته چین از ماست و برنج و زعفران فراوان و انواع گوشت و مرغ طبخ می شود. در لایه اولیه آن ته دیگ سفت و در لایه بعدی مخلوطی از برنج زعفرانی با مرغ است. در شمال کشور نوع خاصی از ته چین طبخ می شود. و علت تفاوت آن استفاده از گوشت اردک و غاز یا رب انار، آلوچه و ازگیل است.

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۷) کوفته:

کوفته یکی از غذاهای محبوب و معروف و قدیمی ایران است. که از گوشت و سبزی های معطر استفاده می شود و انواع مختلفی کوفته تبریزی، کوفته برنجی، کوفته شوید باقلا و… دارد. طبخ این غذا نیاز به مهارت دارد اما از چشیدن مزه آن پشیمان نمی شوید!

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۸) باقالی پلو:

باقلا پلو یا به اصطلاح عامیانه باقالی پلو ایرانیان را به یاد مجالس شادی و مهمانی و جشن و سرور می اندازد. این غذا اغلب در جشن ها سرو می شود و آن را با گوشت بره میل می کنند. اما در نقاط شمالی کشور و در بعضی ایام مانند شب عید آن را با ماهی سرو می کنند

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۹) رشته پلو غذاهای سنتی محبوب:

رشته پلو یکی از انواع سنتی پلو در ایران است و رسم است در شب نوروز آن را سرو کنند و باور عموم مردم بر این است که در سال جدید رشته کار و کسب به دستشان می آید. در این غذا از برنج، رشته بو داده، پیاز داغ، گوشت، خرما و کشمش استفاده می شود. در نوع رشته پلو آذربایجانی، از برگه زرد آلو و غیسی در آن استفاده می شود.

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۱۰) زرشک پلو مرغ غذاهای سنتی محبوب:

یکی از غذاهای محبوب ایرانی که مخصوص مجالس و مهمانی هاست قطعا از ترکیب زرشک و پلو و مرغ لذت خواهید برد!

 

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۱۱) آلبالو پلو غذاهای سنتی محبوب:

آلبالو یک میوه تابستانی با کاربرد های فراوان است. از آن می توان آب میوه، لواشک و … تهیه کرد. و آلبالو پلو یکی از غذاهای محبوب ایرانی و مخصوص مجالس شاد و مهمانی هاست. در این غذا از برنج، مرغ، کوفته ریزه، آلبالوی هسته گرفته شده و شکر و زعفران تهیه می شود. این غذا نسبت به سایر غذاهای مجلسی دیگر ساده تر است و برای حفظ رنگ آلبالو باید در ظرف مسی طبخ شود.

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۱۲) مرصع پلو غذاهای سنتی محبوب:

مرصع پلو یا پلو نگین کاری یک غذای مجلسی و با مخلفاتی که بر روی برنج مانند جواهر می درخشد. مرصع پلو نوعی برنج است که روی آن با اقسام مغزها و میوه ها تزئین شده است. بر روی این پلو زعفرانی اقسام مغز مانند خلال پسته و بادام، و میوه ها مانند پرتقال شیرین و زرشک و هویج استفاده می شود. مرصع پلو سنتی را با مرغ سرو می کنند و این غذای شیرین و لذیذ را اغلب در عروسی ها به نشانه شروع یک زندگی شیرین برای عروس و داماد سرو می کنند.

محبوب ترین غذاهای سنتی ایران

۱۳) خورش به آلو غذاهای سنتی محبوب:

خورش به آلو در فصل زمستان بسیار دل چسب و لذیذ است. اگر عاشق آلو هستید پس این غذای خوش طعم را از دست ندهید. در این خورش از گوشت قرمز، به، آلو و انواع ادویه جات استفاده می شود.

 

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید