بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

کردستان قبل از سفر

منتشر شده در ۱۳۹۸-۰۵-۲۹ توسط پاسبان

کردستان قبل از سفر

استان کردستان یکی از قطب های مهم گردشگری شمال غرب مرزی ایران می باشد که با استان های آذربایجان غربی ، همدان ،  کرمانشاه و زنجان و همچنین کشور عراق همسایه است.فرهنگ اصیل ، طبیعت زیبا و آب وهوای معتدل این استان باعث شده که سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این استان سفر کنند .مردم استان کردستان بسیار مهمان نواز هستند و زبانشان کردی می باشد.حال اگر شما قصد سفر به این استان زیبا و خوش آب وهوا داریدتوصیه می شود این مطلب را بخوانید.

جاذبه های طبیعی استان کردستان

دریاچه زریوار

قبل از سفر به کردستان

تالاب آب شیرین زریوار یا زریبار که به معنای کناردریا است در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان در استان کردستان می باشد.نام اصلی این دریاچه زیراوبار بوده که در زبان کردی به معنای آب کف کناراست به دلیل اینکه آب دریاچه از چشمه های اطرف تامین میشود .دریاچه زریوار بزرگ ترین و زیباترین دریاچه  آب شیرین ایران است که امکانات زیادی برای گردشگران دارد از جمله :

  • ستاد اسکان مسافران
  • پارکینگ کنار دریاچه
  • هتل سه ستاره
  • نمایشگاه های صنایع دستی

پارک آبیدر

سفر به کردستان

مجموعه تفریحی پارک آبیدر بزرگترین و محبوب ترین تفرجگاه تفریحی شهر سنندج است ک در غرب این شهر قرار دارد.این پارک یکی از زیباترین پارک های کردستان است.پارک آبیدر از کوه های آبیدر بزرگ و کوچک تشکیل شده و به دلیل وجود چشمه های جاری بسیاری که در این کوه قرار دارد آن را آبیدر نامیده اند.

چشمه بل یا رودکانی بل (کوتاه ترین رود دنیا)

رودکانی بل - سفر به کردستان

چشمه بل با ارتفاع ۱۵ متر عنوان کوتاه ترین رودخانه دنیا را به خود گرفته است که یکی از مکان های هیجان آور کردستان برای سفر می باشد که در روستای ناو از توابع شهرستان سروآباد وروستای هجیج از توابع شهرستان پاوه کرمانشاه قرار دارد.این چشمه در دو کیلومتری هجیج و در نزدیکی رودخانه سیروان واقع شده و آب آن پس از خروج از دل کوه تبدیل به آبشاری پرخروش شده و به رودخانه کردستان میریزد.

آبشار گویله

آبشار گویله-سفر به کردستان

آبشار گویله یکی از مکان های تفریحی استان کردستان است که در شهرستان مریوان ودر جاده مریوان-سقز قرار دارد. شما برای رسیدن به این آبشار زیبا یک کوهنوردی سبک یک ساعته دارید. با دنبال کردن پاکوب ها به راحتی می توانید تا زیر آبشار گویله بروید از زیبایی آن لذت ببرید.

سد داریان

قبل از سفر به کردستان

سد داریان کردستان یک سد خاکی می باشد که بر روی رودخانه سیروان در نزدیکی شهر پاوه قرار دارد.ارتفاع این سد به ۱۵۵ متر میرسد.

کوه چهل چشمه

کوه چهل چشمه-سفر به کردستان

کوه چهل چشمه کوهی مرتفع است که چهل چشمه جوشان و برآب دارد و در ۵۰ کیلومتری شهر سقز در کردستان واقع شده است به دلیل فراوانی آب این چشمه سه رودخانه غزل اوزون ، سیروان و زرینه رود از آن سرچشمه میگرند وتامین می شوند.کوه چهل چشمه دارای پوشش گیاهی متنوعی بوده و طبیعت بکر وسرسبزی دارد و جز مناطق سردسیر به شمار میرود.همچنین جانورانی نظیر خرس ، گرگ، روباه ، خرگوش، کبک کوهی ، مارهای فراوان و گراز در این منطقه وجود دارند.

 

جاذبه های تاریخی و مذهبی استان کردستان

عمارت خسروآباد

عمارت خسرواباد-سفر به کردستان

این بنای تاریخی بی نظیردر سال ۱۳۲۳ توسط امان الله خان اردلان والی حاکم شهر کردستان به مساحت ۶۰۰۰ مترمربع ساخته شده است.عمارت خسروآباد در بلوار خسروآباد شهر سنندج قرار دارد. طراحی وساختار این مکان شامل یک باغ و عمارتی در داخل آن می‌شود. البته عمارت بخش‌های متفاوتی دارد. بخش اصلی که قصر سلطنتی با ورودی ستون‌دار است که در سمت غربی مجموعه قرار دارد. نکته‌ی جالب ترکیب مصالح به کار رفته در تمام جای عمارت مانند قصر، آشپزخانه، حمام و اسطبل به علاوه‌ی دیوارهای حفاظ شرقی غربی و جنوبی است که ساختاری مشترک دارد.

عمارت سالار سعید

عمارت سالار سعید - سفر به کردستان

این عمارت در کردستان به دستور ملا لطف الله شیخ الاسلام ساخته شد و امروزه به موزه تبدیل شده است.روش وسبک ساخت آن تحت تاثیر معماری دوره قاجار بوده است.در زیرزمین عمارت حوضی وجود دارد که دارای سقفی گنبدی شکل می باشد که به طور زیبایی آزین شده است.این موزه در مرکز شهر سنندج در خیابان امام خمینی واقع شده که در مجاورت آن عمارت عاصف وزیری مسجد جامع و خانه مجتهدی وجود دارند

 کلیسای سنندج

کلیسای سنندج-سفر به کردستان

این کلیسا مربوط به دوره قاجار می باشد که در مرکز استان کردستان ،سنندج محله اغازمان ، خیابان نمکی ، کوچه کلیسا واقع شده است که درسال ۲۵ اسفند ۱۳۷۸ به عنوان یک آثار ملی به ثبت رسیده است.شیوه وسبک معماری این کلیسا تحت تاثیر سبک اصفهانی می باشد.

مسجد دارلاحسان

مسجد دارالاحسان-سفر به کردستان

مسجد دارلاحسان کردستان در ضلع شمالی خیابان امام خمینی در شهر سنندج قرار دارد که درسال ۱۲۲۷ توسط امان الله خان اردلان ساخته شده است.این مسجد یکی از ارزشمندترین مساجد استان کردستان از نظر معماری وتزئینات معماری است.

حمام حاج صالح

حمام حاج صالح- سفر به کردستان

این مکان تاریخی مربوط به دوره صفویه است و در شهر سقز محدوده بازار قدیمی قرار دارد که قدیمی ترین حمام کردستان به شمار میرود. در زمان قدیم شخصی به نام حاج صالح صاحب این حمام بوده و به همین سبب نام حمام به حاج صالح مشهور شده است.

خانه مجتهدی

سفر به کردستان

این ساختمان در ضلع شرقی بلوار جدیدالاحداث کردستان قرار دارد که دارای یک حیاط مرکزی در ضلع شمالی است و بخش های اعیانی آن دوطبقه است که روی یک سکوی بلند مشرف به بلوار ایجاد شده است.در دو طرف تالار اصلی این بنا اتاق ها وراه پله هایی به صورت قرینه ساخته شده که یکی از آنها برای عبور زنان و دیگری برای مردان بوده است.

مسجد قبا

مسجد قبا-سفر به کردستانمسجد قبا در مرکز شهرک بهاران شهر سنندج قرار دارد ویکی از منحصرترین مساجد  از نظر ساختار ومعماری این منطقه می باشد. این بنای مذهبی و تاریخی یک کتابخانه جامع هم دارد که همواره مورد استفاده مردم کردستان واقع می شود که این ویژگی باعث تمایز آن از دیگر مساجد است.

مسجد شیخ مظهر

سفر به کردستان

مسجد شیخ مظهر توس چند نفر اهالی محلی  در اوایل دوره قاجاریه بنا شده که درمرکز بافت قدیمی شهر سقز یکی از شهر های کردستان احداث شده است.استفاده از چوب، سنگ و آجر به عنوان مهمترین عناصر معماری در ساختمان این گونه مساجد به بهترین شکل و شیوه ممکن صورت گرفته است.

سوغات معروف این استان

مطمئنا اگر شما به استان کردستان بخواهید سفر کنید دوست دارید بدانید که سوغاتی های مشهور این استان زیبا چیست  که اگر بخواهیم به صورت کلی سوغات این شهر را نام ببریم می توانیم به صنایع دستی، انواع شیرینی ها و محصولات کشاورزی این استان اشاره کنیم. در ادامه به توضیح این محصولات میپردازیم.

قالی دستباف

قالی بافی-سفر به کردستان

از زمان های قدیم تا کنکون کردستان در قالی بافی شهرت جهانی دارد چرا که طرح ونقش زیبای قالی  نشانگر فرهنگ اصیل وزندگی روزمره افراد کرد را به نمایش گزاشته و این از نظر بسیار برای علاقمندان این سبک جذاب است.قالی بافی در کردستان به سه روش بافت سنه، بافت بیجار و بافت عشایری موجود است که هرکدام ویژگی های زیبایی دارند که بیشتر در شهر های سنندج،بیجار وبوکان تولید می شوند.

نازک کاری چوب

نازک کاری چوب- سفر به کردستان

هنر نازک کاری چوب کردستان قدمت چندین ساله دارد که بیشتر در مرکز شهر سنندج  دیده می شود . این سبک طرفداران بسیار دارد و محصولاتی همچون تخته نرد،قلمدان،تخته شطرنج،بشقاب، جعبه لوازم آرایش و حتی شیرینی خوری را از این هنر تولید می کنند.

کلاش یا گیوه

گلیم کردستان-صنایع دستی کردستان - سفر به کردستان

کلاش یا گیوه کردستان قدمتی بالغ بر چندین هزارسال سال دارد واز قدیم الایام جز پاپوش های سنتی بشمار میرود.روی گلیم از نخ پنبه بافته شده و زیره آن از پارچه فشرده تشکیل شده و بسیار مقاوم تر از کفش های مدرن است،همچنین گلیم کردسنان قابل انعطاف و در پا نرم است و برای مناطق کوهستانی بسیار متناسب می باشد.

آدامس سقز

آدامس سقز-سوغات کردستان- سفر به کردستان

 

آدامس سقز از شیره غلیظ درخت بنه یا پسته وحشی در استان کردستان است که در فصل پاییز در دل این درخت شکافی ایجاد می شود که به شیره آن صمغ و در فارسی سقز می گویند.به دلیل غلیط بودن این شیره می تون از آن به عنوان یک آدامس سالم ومفید استفاده کرد که کمک به هضم غذا میکند. نکته جالب این است که از این شیره در صنعت ادامس سازی برای کش آمدن آدامس هم استفاده می کنند.

برساق

نان برساق-سوغات کردستان-سفر به کردستان

برساق یک نوع نان محلی بسیار خوش مزه کردستان است که از ترکیب آرد، شکر ، تخم مرغ وشیر درست میشود .شهر بیجار محل تهیه این نان است.البته در شهرهای مختلف ایران ممکن است با نام های دیگر این نان را نیز تهیه کنند.

راه های رسیدن به کردستان

برای سفر به  استان توریست پذیر وفوق العاده کردستان هم هوایی می توانید بروید وهم زمینی همچنین توصیه می شود برای آسایش بیشتر خودتان از اجاره روزانه سوئیت وهتل های شهر  آگاهی داشته باشید.

 

بهترین زمان برای  سفر به کردستان

بهترین فصل برای سفر به این استان زیبا وتاریخی بستگی به سلیقه وطبع شما دارد اما اکثر گردشگران برای تفریح واستراحت اواسط اردیبهشت تا اواسط مهر را انتخاب میکنند چرا که در این  ماه ها دمای هوا بین ۲۲ تا۲۸ درجه می باشد و به دلیل بارندگی زیاد در فروردین و اردیبهشت ، طبیعت کردستان بسیار سرسبز و با طراوت است البته این استان در فصل زمستان هم زیبایی های خاص خودش را دارد چرا که اگر به تفریحات زمستان مثل اسکی ، صعود زمستانی و آدم برفی درست کردن علاقه داشته باشید کردستان با کوه های بلندش بهترین مکان برای شماست.

 

 

 

 

 

 

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید