بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

کاخ هشت بهشت باشکوه تر از قصرهای اروپایی

منتشر شده در ۱۳۹۸-۰۵-۲۸ توسط پاسبان

کاخ هشت بهشت باشکوه تر از قصرهای اروپایی

هنگامی که از معماری و طراحی ایرانی اسلامی سخن به میان می آید اولین شهری که به ذهن ها خطور می کند، اصفهان زیبا و فریبنده با اماکن دیدنی نظیر کاخ هشت بهشت، چهل ستون و میدان نقش جهان می باشد. در این بخش از کشور زیبای ایران فرهنگ و هنر به حد اعلای خود رسیده است. هنر و فرهنگ غنی آن مرزهای تخیل و  رویای هر فردی را ترک کرده و افق جدیدی از زیبایی ها و هنر را برای فرد به ارمغان می آورد. در واقع این شهر با بیش از نیم میلیون گردشگر خارجی و صدها هزار مسافر داخلی به یکی ازشهرهای توریستی ایران بدل شده است، به همین دلیل صنایع مربوط به حوزه گردشگری نظیر اجاره آپارتمان مبله، اجاره سوئیت مبله به صورت روزانه، فروش صنایع دستی و شیرینی های سنتی در این شهر از رونق زیادی برخوردار می باشند.

در شهر اصفهان که به سپاهان نیز شهرت دارد شما می توانید بهترین هر چیزی را مشاهده کنید.

از معماری گرفته تا کاشی کاری، از نقاشی های دیواری تا منبت کاری، ازآینه کاری ها تا گچ بری های دیدنی که هنر زیبای مردم این مرز و بوم به نمایش می گذارد. در این مطلب می خواهیم از بین تمام دیدنی ها و جاذبه های شهر اصفهان به معرفی کاخ هشت بهشت که شکوه دوره ی صفوی خود را حفظ کرده و امروزه به یکی از جذاب ترین مکان های گردشگری بدل شده است، بپردازیم.

پس با میزبان یاب همراه باشید تا با این کاخ زیبا آشنا شوید.

چرا کاخ هشت بهشت؟!

  • زیباترین کاخ دوران صفوی.
  • از فضای سرسبز(باغ) بسیار زیبا و محیط تمیزی برخوردار است.
  • تنها کاخ باقی مانده از کاخ ها و قصرهای دوران صفوی منطقه چهار باغ می باشد.
  • معماری و دکوراسیون منحصر به فرد و خاص آن که در طی این سال ها نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند
  • قرار گرفتن در مرکز شهر و نزدیکی به جاذبه های توریستی و بازارهای آن منطقه مانند: پل سی و سه پل، بازارهنر(بازار طلافروشی).

کاخ هشت بهشت

آشنایی با کاخ هشت بهشت

همانطور که گفته شد اصفهان یکی از زیباترین شهرهای ایران می باشد که در هر خیابان آن می توان ردپایی از هنر، فرهنگ و معماری بی نظیر ایرانی اسلامی را مشاهده کرد.

کاخ هشت بهشت یک خانه ی تابستانی تاریخی می باشد که در باغی بزرگ به نام هزار دستان قرار گرفته است. تاریخ ساخت و بنای آن به دوران صفویه و پادشاهی شاه سلیمان و به سال۱۰۴۸ هجری شمسی برمی گردد.

این کاخ که به سبک معماری اصفهانی(آخرین سبک معماری ایرانی)ساخته شده است، به نام هایی چون«عمارت هشت بهشت»، « هشت در بهشت» و « هشت به هشت » نیز شهرت دارد. 

گفته می شود که هدف از بنای کاخ هشت بهشت اقامت هشت بانوی محبوب دربار شاه سلیمان بوده است.

در حقیقت برای درک اهمیت این کاخ خوب است که بدانید در زمان صفویان چندین کاخ و عمارت با معماری بسیار زیبا در منطقه چهارباغ وجود داشته اندکه تنها پس از چندین قرن این کاخ به همان شکوه و عظمت پا برجا مانده است و به عنوان یکی از آثار تاریخی به ثبت سازمان آثار ملی ایران رسیده است.

معماری عمارت هشت به هشت

معماری کاخ شبیه به بنای عمارت تیموری می باشد. این کاخ از دو طبقه با چهار اتاق هشت ضلعی در چهار گوشه هر یک از طبقات که حول یک گنبد مرکزی واقع شده اند، تشکیل شده است.

هر یک از این اتاق ها گچ بری ها، میناکاری ها و تزئینات خاص خود را دارند که متفاوت و منحصر به فرد می باشند.

طبقه ی دوم کاخ هشت در بهشت از ایوان ها و رواق هایی با سقف چوبی زیبا و پنجره هایی که به بخش های مختلف باغ گشوده می شوند،تشکیل شده است. در این طبقه همچنین راهروها،دالان ها و چندین اتاق دیگر که در نوع خود منحصر به فرد می باشند نیز وجود دارند.

در فضای خالی زیر گنبد حوضچه ی قشنگی به نام حوضچه ی مروارید(صدف) قرار دارد. این حوضچه زیبا از سنگ مرمر ساخته شده است. طرح حوض هشت ضلعی می باشد و آب در آن به زیبایی و به مانند یک صدف از فواره های کوچک آن به بیرون می ریزد..

بخش اصلی کاخ با موزائیک های زیبا، آینه کاری ها، گچ بری و نقش هایی بر روی دیوار و به خصوص سقف، تزئین  شده است که در نوع خود و برای حدود چهارصد سال پیش کم نظیر بوده است.

معماری کاخ هشت بهشت

عمارت هشت بهشت در گذر زمان

این عمارت زیبا با تالاری که به چهار جهت باز می شود در طی این سال ها و به خصوص در زمان قاجار شاهد تغییرات بسیاری بوده است. همچنین پس از آن و در زمانی که به مالکیت اشخاص در آمد تمام تزئینات و وسایل گرانبها و ارزشمند دوران صفوی از آنجا برداشته شد.

اما این عمارت و باغی که امروزه بخشی ازآن به عنوان پارک مورد استفاده شهروندان و گردشگران قرار می گیرد، خالی از هر گونه وسایل تزئینی ارزشمند می باشد و جویبارها و فضای سبز آن به زیبای و طراوت آن دوران نیست، همچنان شکوه صفوی خود را حفظ کرده  و نظر هر توریستی را به خود جلب می کند.

اگر که شما نیز مبهوت زیبایی معماری و هنر اصیل ایرانی شده اید و قصد سفر به این شهر  و اقامت چند روزه برای بازدید از این جاذبه های گردشگری را دارید، میزبان یاب پیشنهاد ویژه ای را برای شما در نظر گرفته است.

شما می توانید برای کاهش هزینه های سفر و اقامت، به جای اسکان در هتل و پرداخت هزینه ی بالای آن در یکی از آپارتمان های ۵۵ متری ارزان قیمت که در داخل شهر قرار دارند و مجهز به تمام امکانات رفاهی هستند و به صورت روزانه اجاره داده می شوند، اقامت داشته باشید.

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید