بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

معرفی میدان نقش جهان اصفهان

منتشر شده در ۱۴۰۱-۰۴-۰۵ توسط پاسبان

معرفی میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان یا میدان امام ( به آن میدان شاه نیز گفته می شد)، ازدیدنی ترین جاذبه های گردشگری شهر اصفهان  و یکی از آثار تاریخی ثبت شده در سازمان میراث جهانی یونسکو می باشد. در حقیقت می توان گفت  اولین مکانی که هر گردشگر هنگام سفر به اصفهان از آن بازدید می کند میدان امام به طول۵۶۰ و عرض ۱۶۰ متر می باشد که در طول سال میزبان هزاران نفر توریست از سراسر جهان می باشد.

معرفی میدان نقش جهان(میدان امام) اصفهان

این میدان بزرگ و سر سبز که حوض مستطیلی شکل پر آبی در وسط آن قرار دارد توسط بناهایی با معماری کم نظیر، متفاوت و دارای کاربردهای مختلف احاطه شده است که در کنار هم مجموعه ای جذاب و دیدنی را  برای گشت وگذار تشکیل داده اند.

میدان نقش جهان

تاریخچه ای میدان امام

ساخت و ساز این میدان تاریخی به سال های ۹۷۷ تا ۱۰۰۸ هجری شمسی و زمان حکومت پادشاهان صفوی بر می گردد.

زمانی که شاه عباس پایتخت ایران را  از شهر قزوین به اصفهان به عنوان مکانی امن، راحت تر و نزدیک تر به شهر مشهد را تغییر داد، به منظور ایجاد مکانی برای برگزاری جشن ها و رویدادهای سیاسی و ملی  این بخش از شهر اصفهان را که باغی بزرگ بوده است را در نظر گرفت.

در حقیقت این باغ بزرگ  در زمان های قبل از به روی کار آمدن این حکومت مکانی برای قرارگیری کاخ های سلطنتی امپراتوری تیموری(گورکانی) و سلجوقیان و همچنین محلی برای انجام مراسم سیاسی نظیر اعدام و رژه های نظامی بوده است.

این بنای بزرگ به دستان توانمند شیخ بهایی و اساتید بزرگ محمدرضا و علی رضا اصفهانی و براساس نظر شاه عباس که متمرکز بر ساختار قدرت ایران بوده است، طراحی شد.

در واقع طبق گفته های شاه عباس طرح اصلی این بنا  بازتابی از مولفه های قدرت کشور ایران که مذهب(روحانیت)، ساختار سیاسی و همچنین تجارت بوده اند، می باشد.

بنابراین در این مکان به مساحتی بالغ بر۸۹هزار متر مربع شما شاهد وجود دو مسجد که نماد قدرت روحانیت بوده و یک کاخ بزرگ که نمادی از قدرت پادشاهی و همچنین وجود بازار و مغازه های بی شمار به سبک معماری ان دوران که نمادی از قدرت تاجران و تجارت بوده است، می باشید.

میدان امام در طول روز مکانی برای داد و ستد و خرید و فروش کالاهای متنوع بود و صدای کاسبان و خریداران شور و هیجان قشنگی به این مکان می بخشید و در هنگام عصر که بازارها تعطیل می شد به مکانی تفریحی تبدیل می شد و مراسم سرگرم کننده ای نظیر نقالی و بازی چوگان درآن برگزار می گردید.

معماری میدان نقش جهان

این میدان که در مرکز شهر واقع شده است و به بسیاری از جاذبه های گردشگری دیگر مانند: کاخ هشت بهشت، حمام تاریخی شاه، کاخ چهل ستون نزدیک می باشد توسط  دویست مغازه(حجره) دوطیقه احاطه شده است.

این حجره ها مکانی برای فروش بسیاری از کالاها و سوغاتی ها مانند: ظروف قلم کاری شده و پارچه های ترمه دوزی شده زیبا و همچنین خوراکی های خوشمزه این دیار مانند گز، سوهان، برشتوک و عسل می باشد.

در بین این حجر ه ها و در چهار جهت بازار  چهار بنای تاریخی قرار داده شده اند که تاریخ ساخت آن ها نیز به همان دوران صفوی برمی گردد.

در بین این بناها دو مسجد معروف شیخ لطف الله که مکانی برای برگزاری مراسم مذهبی درباریان بوده است و مسجد امام(شاه) که مکانی برای برگزاری مراسم عمومی مانند: برپایی نمازهای جماعت بوده است قرار دارند که از معماری بسیار زیبایی برخوردار می باشند.

بنای سوم که نماد قدرت سیاسی  بوده است کاخ با شکوه عالی قاپو می باشد که برای دیدارهای سیاسی با سران دیگر ممالک از آن استفاده می شد. این کاخ معماری منحصر به فردی دارد و از شش طبقه با تزئینات و دکوراسیون های خاص و ویژه برای هر یک از طبقات تشکسل شده است که وجود آن زیبایی خاصی به این میدان بخشیده است.

چهارمین بنا سردر قیصریه نام دارد، در واقع این سازه  با نقش و نگارهای زیبا سر در ورودی اصلی بازار بزرگ قیصریه(اصفهان) می باشد که بزرگ ترین و قدیمی ترین بازار در خاورمیانه می باشد.

esfehan1

در میدان نقش جهان به چه کارهایی می توان پرداخت؟

در این میدان که بازدید در آن در طول شبانه روز آزاد می باشد می توان به بازدید از این آثار تاریخی با معماری کم نظیر و همچنین گرفتن زیباترین عکس ها به خصوص در زمان غروب آفتاب پرداخت.

همچنین گردشگران می توانند از فروشگاه های سوغاتی و صنایع دستی دیدن کرده و سوغاتی مورد نظر خود را بخرند و یا از اغذیه فروشی ها و بستنی فروشی های اطراف خوراکی تهیه کرده و با لذت هر چه تمام تر میل نمایند.

علاوه بر این ها پیاده روی و یا درشکه سواری در این میدان وسیع و لذت بردن از آب و هوا و دیدن جنب و جوش و هیجان مردم از دیگر کارهایی است که می توان در این میدان تاریخی انجام داد.

پیشنهاد میزبان یاب به شما برای اقامت در اصفهان

شهر مدرن اصفهان با معماری زیبای و تاریخی ش به دلیل  توریستی بودن از امکانات رفاهی فراوانی نظیر رستوران ها، هتل ها، هتل آپارتمان ها، مراکز درمانی و مراکز فروش فراوانی برخوردار می باشد.

اصولا گردشگران و مسافران به دنبال مکانی برای اقامت و اسکان چند روزه در این شهر می باشند. امروزه هزینه رفتن به هتل به خصوص در شهرهای بزرگ به صرفه نمی باشد و مسافران مجبور می شوند مقدار فراوانی از پولی که با خود آورده اند را برای این کار هزینه کنند.

توصیه میزبان یاب به مسافران این شهر بزرگ اجاره آپارتمان های ۵۵ متری ارزان که به صورت روزانه اجاره داده می شوند و در بخش های مختلف شهر قرار گرفته اند و از تمام امکانات رفاهی برخوردار هستند، می باشد.

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید