بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

معرفی کلی شهر شاهرود و جاذبه های گردشگری

منتشر شده در ۱۳۹۸-۰۵-۲۷ توسط مصیب علی پور

معرفی کلی شهر شاهرود و جاذبه های گردشگری

شهر شاهرود یکی از شهرهای استان سمنان است. به گفته باستانشناسان این شهر  توسط آریایی ها بنا گردیده است که در دوره باستان به شهر شاهرود شهر چخمره میگفتند که به معنی دانای چرخ و پیشه می باشد. این دیار دارای آب و هوای معتدل سرد می باشد . که در مناطق شمالی شهر شاهرود آب و هوای سرد و مرطوب را دارا می باشد و در نواحی جنوبی شهر شاهرود که در مجاورت کویر می باشد دارای آب و هوای گرم می باشد. این خطه از ایران در سالهای گذشته دارای رود بزرگی بوده است که از میان شهر شاهرود عبود میکرده و شهر را به دو قسمت تقسیم میکرده است. شهر شاهرود از جنوب به دشت کویر و از شمال به دامنه های جنوبی رشته کوه البرز منتهی مشود.

تغییر نام این شهر

این دیار در ابتدا به شهر چخره حنچره ، شخره ،  شاخره ، در نهایت به اسم شاهرود تغییر اسم داده است.

موقعیت جغرافیایی

شهر شاهرود از غرب به دامغان و از شرق به سبزوار از شمال به گرگان و جنوب به دشت کویر منتهی می شود. این شهر  در میانه راه و گذرگاه تهران مشهد می باشد که به واسطه همین مکان مناسبی برای اجاره روزانه آپارتمان و خانه مبله می باشد. مردم این شهر  به زبان فارسی با لهجه شاهرودی سخن می گویند این شهر دارای اقوام الیکایی نیز می باشد که به زبان مازندرانی سخن می گویند.

جاذبه های طبیعی 

جاذبه های طبیعی و گردشگری شهر شاهرود جنگل ابر جنگل اولنگ پارک ملی توران می باشد.

اماکن تاریخی

شهر شاهرود دارای اماکن تاریخی و گردشگری نیز می باشد.

  • امامزاده محمد ( دیزج)
  •  نخلستانهای خرما (روستای طرود)
  • امامزاده پیرمردان و شاه اولیا ( روستای طرود )
  •  گرمابه چهارسوق
  •  خانه یغمایی
  •  شنهای روان ماسه بادی کلاته
  •  چاه جام بازار شاهروود
  •  بازار انارکی ها
  •  قلعه غول ها ( روستای راهنجان)

مکان های صنعتی شاهرود

معدن زغال سنگ البرز شرقی یکی از مهمترین معادن شهر شاهرود می باشد معدن گچ و سنگ های تزئینی مس و آهک و کرومیت نیز از دیگر معادن شهر شاهرود می باشد.

شرکت فولاد و کارخانه قند شاهرود و کارخانه سیمان نیز یکی از مهمترین صنعت های شهر شاهرود می باشد.

محصولات

از مهمترین محصولات این شهر قیسی میباشد. برگه زردآلو و کشمش و گیلاس آلو و آلبالو خشکه انواع کشک محلی گرد غوره و ماست گوسفندی و محلی و آلو خورشتی و نان کاک نقل و نبات و نان قندی فتیر از جمله سوغاتی های این شهر  است سفال و سرامیک و جاجیم و گلیم از صنابع دستی معروف در شهر شاهرود می باشد

نان قندی و شیرمال در شهر شاهرود تولید شده حدودا ۴۰ سال پیش

این شهر  یکی از صادرکنندگاه انگور به کشور های همسایه می باشد از جمله انگور سیاه کشمشی شاهرود ی و شاه بابا که در جهان شناخته شده است. عمده درآمد مردم این شهر  از همین طریق تامین می شود مویز هم یکی از معروفترین شوغاتی های شاه رود می باشد.

 

صنایع دستی

 

شهر شاهرود پایتخت سفال و سرامیک هست که شهرت جهانی دارد.

در نزدیکی شهر شاهرود شهر مجن و بسطام قرار دارد که یخچال بسطام در آثار ملی کشور ثبت گردیده است.

لقب

لقب این شهر عارفان را نیز دارا می باشد

جنگل ها

جنگل ابر یکی از قدیمی ترین جنگل های ایران می باشد دلیل نامگذاری جنگل ابر ابرهای پوششی و بسیار زیادی که با فاصله کمی از زمین بر روی جنگل را پوشانده است. گونه های گیاهی و جانوری زیاد در این جنگل وجود دارد که عمر آن به ۳ میلیون سال پیش برمیگردد.

مکان های گردشگری (توضیحات کلی)

خانه یغمایی نیز یکی از مراکز مهم تاریخی شهر شاهرود می باشد که دارای بادگیر است.

روستای مجن در نزدیکی این شهر  که ماسوله کویر ایران می باشد از لحاظ اینکه روستایی با سبک پلکانی می باشد.

چشمه هفت رنگ مجن نیز در کنار روستا وجود دارد که در ۲۵ کیلومتری شهر شاهرود قرار گرفته است که یکی از جاذبه های طبیعی شهر شاهرود می باشد.

پارک ملی خارتوران نیز از جاذبه های گردشگری این شهر  می باشد که به افریقای ایران شهرت دارد منطقه ای حفاظت شده است که جانوران نادر و کمیابی در آن محافظت می شوند

در نزدیکی این پارک در شهر شاهرود روستای قلعه بالا که دارای قنات های زیاد و پرشماری می باشد و درختان چنار قدیمی نیز در ان وجود دارد. این روستا نیز پلکانی ساخته شده است.

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و گردشگری این شهر دشت آفتابگردان و شقایق های کالپوش است. بهترین فصل سفر به دشت افتابگردان اواخر تابستان و برای شقایق های کالپوش فصل بهار می باشدآرامگاه شیخ خرقانی عارف و فیلسوف و استاد خواجه عبدالله انصاری نیز در  این شهر وجود دارد

شهر شاهرود دارای آبشارهای طبیعی و بکر و زیبایی میباشد از جمله آبشار نکارمن و پارک ابشار و آبشار یخی دارای قندلی های یخی که در فصل های پاییز و زمستان پر آب بوده و فضایی دل انگیزی در این شهر  بوجود می اورد.

روستای رضا آباد که کویر آن بسیار معروف است در نزدیکی این شهر قرار گرفته است چرا که دارای تپه های رسی بلند نیز میباشد که شهرت آن را صد چندان کرده است.

 دیگر جاذبه های طبیعی شهر 

جنگل اولنگ

آبشارهای ابرسج

جنگل توسکستان

قله شاهوار

ارتفاعات تاش و شاهکوه

آبشارهای مجن

کویر شاهرود و ماسه بادی های چاه جم

روستای زیبای طرود

شاهکوه در این شهر که بیشتر فصول سال پوشیده از برف می باشد.

مجموعه تاریخی و قدیمی بسطام یکی از جاذبه های تاریخی شهر شاهرود می باشد.

از شهر شاهرود به سمت شهر گرگان جاده کوهستانی و پر از پیچ و خم توسکستان قرار دارد

این شهر بعد از شهر طبس بزرگترین شهرستان کشور می باشد این شهر دارای ابو هوای مطلوبی است که در ردیف شهرهای خوش آب و هوای ابران قرار گرفته است. شهر شاهورود از شرق با شهرستان میامی همسایه می باشد.

اولین ماراتن جنگلی ایران در در جنگل های ابر شهر شاهرود برگزار شده است. اکوماراتن جنگلی در سطح بین المللی و جهانی در جنگلهای ابر این شهر  برگزار میگردد

شاه رود دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است که سالانه میلیون ها گردشگر از سراسر جهان به این شهر سفر میکنند که روستای بسطام و جنگل های ابر نیز در انتظار ثبت در سازمان میراث جهانی یونسکو نیز بسر میبرند.

منبع : ویکی پدیا

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید