بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما

فومن و جاذبه های گردشگری

منتشر شده در ۱۳۹۸-۰۵-۲۳ توسط زهرا

فومن و جاذبه های گردشگری

شهر فومن یکی از شهرستان های استان گیلان می باشد که در جنوب این استان قرار گرفته است. شهرستان سرسبز فومن  از سمت شمال به شهرستان صومعه سرا ، از سمت غرب به شهرستان ماسال (به گزارش خبرگزاری تسنیم، ماسال منطقه‌ای کوهپایه‌ای و بکر با  آب و هوای منحصر به فرد و طبیعتی سحر انگیز که گاهی دیدن و تماشایش حتی برای کسانی که سالیان سال در آن زندگی کرده‌اند، تماشایی است) از سمت جنوب به استان زنجان و شرق به شهرستان شفت محدود می شود. فومن را به خاطر مجسمه‌های زیادی که در آن وجود دارد به عنوان شهر مجسمه‌ها نام می برند و وجود درختان چنار بسیار  بر زیبایی این شهر افزوده است به گونه ای که گردشگران، آن را با طبیعت سرسبزش می‌شناسند.

فومن بهشت محصور شده در گیلان

شهر فومن در ۲۵ کیلومتری غرب رشت واقع شده و مناطق تاریخی و دیدنی ماسوله و قلعه رودخان در حوزه جغرافیایی این شهرستان قرار دارد و برای دیدن آنها باید از این شهر عبور کرد. این شهر با موقعیت جلگه‌ای خود در میان کشتزارها و باغهای اطراف خود محصور شده است. از لحاظ آب و هوا همانند سایر نقاط جلگه ای گیلان، معتدل و مرطوب خزری است.

توسعه روزافزون رشت در دهه های پیشین، سبب شده بود تا فومن به صورت یک بازار و شهر محلی درآید اما در سالهای اخیر دوباره شهرستان فومن اهمیت خود را بدست آورد. این شهرستان با بهره‌مندی از آب‌وهوایی معتدل و مطبوع، غذاهای لذیذ و خوشمزه‌ی بومی، صنایع دستی محلی، دیدنی‌ها و چشم‌اندازهای طبیعی و نیز آثار تاریخی بجا مانده از دوران باستان، به یکی از پرطرفدارترین مناطق در کشور تبدیل شده است که ارزش‌های بسیار جالب گردشگری دارد. در ادامه به معرفی جاذبه های دیدنی آن می پردازیم.

فومن-شهرستان-زیبا-گیلان

جاذبه های شگفت انگیز فومن

 از لحاظ چشم انداز طبیعی، فومن، مروارید شهرهای ایران است. این شهرستان دارای یک بخش و شش دهستان شامل آلیان، ماکلوان رودپیش، گشت، گوراب پس و لولمان میشود. فومن به صورت شهری زیبا و مشجر با بازار های  پر جنب و جوش درآمده است که بر سر راه شهر تاریخی و زیبای ماسوله قرار دارد و به همین دلیل مسافران زیادی در آن توقف می‌کنند. توسعه راههای ارتباطی آسفالته فومن را به ماسوله صومعه سرا، رشت و ماسال و دیگر شهرهای تالش وصل کرده و ارتباط و گشت وگذار با سایر شهر ها به نسبت راحت شده است .

آبشار لارچشمه

 در شهرستان فومن قبل از روستای ماسوله آبشار بسیار زیبایی وجود دارد که به آبشار لارچشمه معروف است. این آبشار درکنار جاده فومن به ماسوله در نزدیکی ماسوله قرار دارد و چشمه “لارچشمه” از دل کوه می جوشد. ارتفاع آبشار لارچشمه در حدود ۶ متر و حوضچه آب کوچکی در پایین آن تشکیل شده، که در میان انبوه جنگل های جاذبه ی بصری را دوچندان کرده است. برای افرادی که از جهت یابی های مدرن استفاده می کنند دانستن این نکته ضروری است که آبشار لارچشمه در موقعیت جغرافیایی     N370935 E490222  واقع شده است.  

فومن-ابشار-لارچشمه

قلعه رودخان

دژ رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای است متعلق به دوره سلجوقیان که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهر دیدنی فومن که در روستای رودخان ساخته شده و ۲٫۶ هکتار مساحت و ۶۵ برج و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر دارد. دژ رودخان در ۳۰ کیلومتری شهر فومن قرار گرفته است. برخی از باستان شناسان ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند.

این اثر تاریخی، به علت قرارگیری و احداث آن در کنار رود در گذشته به «دژ روگان» شهرت داشته و با گذشت زمان به «قلعه ی رودخان» تغییر نام داده است. این عمارت کهن در بین مردم به نام‌های دیگری مانند «دژ روخان»، «قلعه‌ی حسامی»، «قله رخون»، «قلعه‌ی هزارپله» و «دژ روگان» نیز شناخته می‌شود.

ویژگی های منحصر بفرد قلعه رودخان

یک ویژگی جالب قلعه رودخان، عدم نفوذ، فتح و دسترسی به آن توسط دشمن، در زمان های گذشته بوده است. بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه که اکنون در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود، درج شده که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام الدین تجدید بنا شده‌است.

این دژ قدیمی از بخش‌های مختلفی از جمله دو ارگ (محل سکونت حاکم وقت و خانواده‌ی وی)  و قورخانه، تشکیل شده است. قورخانه برای سکونت و انجام کارهای نظامی سربازان مورد استفاده قرار می‌گرفت. از دیگر قسمت‌های قلعه می‌توان به تعدادی ورودی، زندان، سردخانه، حمام، حوض، آبریزگاه، آب انبار، برج دیده‌بانی، چندین اتاق دیده‌بانی، تعدادی واحد مسکونی، برج و بارو و … اشاره کرد. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد در مورد قلعه،میتوان به سیستم دفاعی و امنیت بی‌نظیر آن  اشاره کرد. چرا که در طول تاریخ و در مدت زمان پویایی آن، هیچ دشمنی موفق به فتح آن نشده است.

فومن-قلعه-رودخان

 

درمجموع، با بررسی تمام شاخص‌ها و ابعاد می‌توان گفت بزرگ‌ترین رقیب منطقه‌ای شهر لاهیجان درزمینه گردشگری شهری، فومن است که با سرمایه‌گذاری‌در بخش های دولتی و خصوصی و همچنین، چشم‌اندازهای زیبا و جذاب برای گردشگران توانسته به موقعیت مناسبی درزمینه گردشگری دست پیدا کند.

 

راهنما
برای دیدن اقامتگاه های شهر روی لینک زیر کلیک کنید

نظر خود را به اشتراک بگزارید